Avrupa Birliği'nin yasa dışı göç politikası ve bu politikanın Türkiye'nin üyelik sürecine etkileri
Illegal immigration policy of the european union and its effects on Turkey?s accession to the EU
- Tez No: 306442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küreselleşmenin sunduğu ulaşım ve haberleşme olanakları sayesinde insan mobilitesi önceki yıllara göre önemli ölçüde artmıştır. Yine küreselleşmeden kaynaklanan ekonomik sorunlar insan mobilitesine ivme kazandırmaktadır. Ülkeler arasındaki gelişmişlik ve refah uçurumunun derinleşmesi sonucu, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve daha iyi bir yaşam arayışında olan insanlar, gelişmiş ülkelere göç etmektedir. Ayrıca iç savaş, kıtlık, doğal afetler gibi unsurlar da göçe katkıda bulunmaktadır.AB son küresel krize rağmen dünyanın pek çok bölgesiyle kıyaslandığında halen istikrarlı ve müreffeh bir coğrafyadır. Bu durum onu göç hareketlerinin hedefi haline getirmektedir. Göçün olumsuz etkilerinden uzak kalmayı amaçlayan Avrupa Birliği bir yandan yasa dışı önleyici tedbirler almakta, diğer yandan yasal göç kanallarını nitelikli göçmenlere uygun biçimde yeniden düzenlemektedir.Yasal göç kanallarının tıkanması AB ülkelerine gitmek isteyen göçmenleri yasa dışı yollara sevk etmektedir. Çoğu gelişmekte olan Asya ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin büyük bölümü Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye üzerinden girmeye çalışmaktadır. Türk-Yunan kara sınırından ya da Ege kıyılarımızdan önce Yunanistan'a, ardından diğer AB ülkelerine geçen yasa dışı göçmenler, ülkemizi de yasa dışı göçün içine çekmektedir.Türkiye Avrupa Birliği'ne yönelik yasa dışı göç akımlarının kaynağını oluşturmamaktadır. Türkiye'nin Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarını birleştirme özelliğinden yararlanan suç örgütleri, göçmenleri ülkemiz üzerinden yasa dışı geçiş yapmaya yöneltmektedir. Sonuçta Türkiye Avrupa Birliği'ne yönelik yasa dışı göç hareketlerinden transit ülke olarak etkilenmektedir.AB'ye yönelik yasa dışı göçün önlenmesi konusunda Türkiye olanakları çerçevesinde her türlü çabayı göstermektedir. Ancak bu çabanın başarıya ulaşması için Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye gereken desteği vermesi gerekmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle Avrupa Birliği'nin yasa dışı göçle mücadelede ona her zaman ihtiyacı vardır. Yasa dışı göç sorunu ile tek başına mücadele etmek zorunda bırakılmış bir Türkiye, Avrupa Birliği için her zaman risk oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Human mobility has increased considerably compared to recent decades thanks to improved transportation and communiction opportunities resulting from globalization. Economic problems which also resulted from globalization accelerated the human mobility. As difference of development and prosperity grows, people who live in developing countries and who desire for a better life migrate to the developed countries. Besides that, factors like civil war, famine, natural desasters contribute to migration.In spite of the recent global economic crisis, the European Union countries are stil more prosperous and stable than most countries in the world. For this reason, it is targeted by migration movements. The European Union aims to refrain from negative effects of migration and therefore it is both taking precautions against illegal migration and also narrow legal migration channels so that only high-qualified migrants can pass through.Narrowing the legal channels leads migrants to use illegal ways to reach in the European Union countries. A large part of migrants, most of whom are coming from the underdeveloped countries of Asian and Africa, are trying to reach in the European Union via Turkey. Illegal migrants passing Greece across Turkish-Greek land border or the Aegean coasts are dragging Turkey into the illegal migration problem.Turkey is not the source of illegal migration movements towards the European Union. Her geographical position as a bridge between Asia, Africa and Europe is exploited by crime organizations which lead illegal migrants through Turkey. As a result, Turkey is effected from illegal migration movements towards the European Union as a transit country.Turkey is putting forth every effort to combat illegal migration towards the European Union. The European Union will support Turkey to guarantee her success. The European Union always needs Turkey due to her geographical position. If Turkey is left alone against illegal migration problem, she will always present a risk for the European Union.