Understanding the nuclear energy debate in Turkey: Internal and external contexts
Türkiye'deki nükleer enerji tartışmasını anlamak: İç ve dış koşullar
  1. Tez No: 264205
  2. Yazar: ŞEBNEM UDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Türkiye'de nükleer enerji üretme projeleri enerji güvenliği politikası için gerekliliği ve uygunluğu açısından tartışma yaratmıştır. Gelişmekte olan bir ülke olarak, Türkiye nükleer enerjiyi hem sürdürülebilirlik hem de kalkınma hedefleri için seçmiştir. Bu karara yaşam, çevre ve güvenliğe ?tehdit? oluşturduğu gerekçeleriyle karşı çıkılmıştır. İki tarafın argümanları ve önerileri nükleer enerjiye iki farklı anlam yüklemektedir: ?Değer? ve ?tehdit.? Bu tez nükleer enerjiyi ya uygun bir siyaset seçimi ya da insan hayatına ve çevreye ciddi bir tehdit olarak sunan bu iki anlamın inşa edilmesine bakmaktadır. Tarafların tezleri uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, çevrecilik ve nükleer karşıtlığı normlarıyla şekillenmiştir. Bu çalışma nükleer enerjinin zıt anlamlarının nasıl üretildiğini ve sürdürüldüğünü bulmak için karşıt söylemleri analiz etmektedir. Birinci anlam ve siyaset önerisi Realizmin öngördüğü devlet gücü ve güvenliği çerçevesinde oluşturulmuştur. Eleştirel Teori, Marksizm ve Yeşil Siyaset Teorileri de ikinci anlamın nasıl oluşturulduğunu açıklamaktadır. Bu ?çatışma? sadece pratikte değil aynı zamanda teorik düzlemde de bulunmaktadır. Bu tez, tarafların bir araya gelerek tezlerini tartışmalarıyla çatışmanın çözülebileceğini savunmaktadır. Bu anlamda çatışan tarafların konuşabileceği ortak düzlemlerin bulunmasını önermektedir. Söylemlerin analizi iki tarafın uzlaşma noktaları bulabileceği ve sağlam bir enerji güvenliği siyaseti oluşturabileceği ortak düzlemleri açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nuclear energy generation in Turkey has sparked debates on its relevance and necessity for energy security policy. As a developing country, Turkey chose nuclear energy to address both to sustainability and development needs. The decision is challenged on the basis of ?threats? to life, environment and security. The arguments and prescriptions of the contending sides render two meanings for nuclear energy: ?asset? and ?threat.? This dissertation looks into the construction of these two meanings that prescribe nuclear energy either as the appropriate policy choice or an imminent threat to human life and environment. The respective arguments are shaped by the international norms on nuclear nonproliferation, environmentalism and anti-nuclearism. This study analyzes the contending discourses in order to find how the opposing meanings of nuclear energy are produced and sustained. It finds that the former meaning and policy prescription is formed with reference to the Realist conception of state power and security. It is Critical Theory, Marxism and Green Political Theory which account for the second meaning of nuclear energy. The ?conflict? is not only at the practical but also at the theoretical level. The dissertation argues that this conflict can be addressed through a critical engagement of the parties concerned. It seeks to find common grounds on which the parties can talk. The analysis of the discourses reveals these common grounds where the two sides can find points of reconciliation and formulate a sound energy security policy.