Russia's policy of rapprochement with the Ottoman Empire in the era of the French Revolutionary and Napoleonic Wars, 1792-1806
Fransız İhtilâli ve Napolyon Savaşları döneminde Rusya'nın Osmanlı İmparatorluğu ile yakınlaşma politikası , 1792-1806
- Tez No: 264207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışma 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyıl başı Osmanlı-Rus münasetbetlerini incelemektedir. Kronolojik olarak çalışma iki Osmanlı-Rus savaşı arasındaki dönemi kapsamaktadır; Yaş Barış Antlaşması (1792) ve Bâb-ı Âli'nin 1806 yılı sonunda Rusya'ya savaş ilanı teze konu olan dönemin başlangıç ve bitiş tarihlerini oluşturmaktadır. Söz konusu yıllar Osmanlı ve Rus İmparatorlukları arası münasebetlerde iki savaş arası dönem olmasının yanı sıra, Sultan ve Çarlık yönetimlerinin kısa süreli bir işbirliği ve savunma ittifakına da tanıklık etmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı söz konusu dönemde Osmanlı-Rus yakınlaşmasının koşullarını ve Bâb-ı Âli ile St. Petersburg'un diplomatik stratejilerini Fransız İhtilâli ve Napolyon Savaşları bağlamında ele almaktır. Bu tez, Rusya'nın ilgili dönemde Sultan'ın topraklarının Avrupa devletlerinin eline geçmesini engelleme yolunda Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ?zayıf komşuyu? koruma politikası güttüğünü savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Ottoman-Russian relations in late 18th ? early 19th centuries. Chronologically it covers the years between the two Ottoman-Russian wars, the starting and final points of the thesis being the Peace Treaty of Jassy (1792) and the proclamation of war against Russia by the Porte in late 1806. These years not only became an inter-war period in relations between the two empires, but also faced a short-lived phenomenon of cooperation and a defensive alliance between the Sultan?s and the Tsar?s governments. The primary aim of this work was to study the circumstances of the Ottoman-Russian rapprochement at the time and the diplomatic strategies of the Porte and St. Petersburg within a wider context of the French Revolutionary and Napoleonic wars. The thesis argues that during the time under discussion Russia conducted towards the Ottoman Empire the policy of preserving a `weak neighbour?, trying to prevent the domains of the Sultan from falling into the hands of a strong European power.