Popüler kültür bağlamında Türk sanat müziğinin toplumsal konumu ve yaygınlık derecesi
Social location and degree of being widestread of Turkish art music on the context populer culture
- Tez No: 264238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KÖRÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüz Türk Popüler kültürü içerisinde Türk Sanat Müziği'nin ne ölçüde yer aldığını, güncelliğini koruyup korumadığını ve milli kültürümüzün önemli bir unsuru olarak yaşayıp gelişmesi için strateji belirleyecek şahıs ve kurumlara yardımcı olacak bilgiler toplamaktır. Yöntem olarak kaynak tarama ve anket yönetimi uygulanmıştır. Bu araştırmada içerik olarak, öncelikle Türk Sanat Müziğinin Tarihi sürecine değinilmiş, ardından Kültür ve Popüler Kültür kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise kişilerin, Türk Sanat Müziği'nin farklı bileşenleri konusundaki ilgi ve bilgilerinin ölçülmesi esasına dayanan ve günümüzde bu müzik türünün hangi konumda olduğunu anlamak amacıyla bu anket çalışması araştırmaya yön vermiştir.Sonuç olarak, yapılmış olan anket çalışmasıyla günümüz müzik kültürü içerisinde Türk Sanat Müziğinin ne derece yer aldığı, toplumun bu müziğe olan ilgisi ve bilgisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this study are; to determine the extent of which Turkish art music remains within the Turkish Popular culture; to establish whether art music still preserves its currency; and to collect the necessary information which would assist those who are in a position to decide on a strategy based on keeping art music alive and making sure that it prospers as part of our national culture. The primary methods used in this study are reviewing the existing literature and conducting Popular surveys. In terms of the content, the first section is preserved for the history of Turkish art music, and then an attempt has been made to explain the concepts of culture and Popular culture. In the final section, a survey has been conducted in order to measure the interest and understanding of people concerning the various components Turkish art music and to determine the position of this type of music at present time.Finally, with the survey conducted what has been determined is the extent of Turkish art music is represented within present day music culture as well as the societies? interest and understanding of this type of music.