Hizmet üretim sistemlerinde üretim maliyetlerinin turizm sektöründe incelenmesi ve Antalya'da bir tesiste uygulama
Analyze the production cost of service production system in tourism sector and application in a facilty at Antalya
  1. Tez No: 264242
  2. Yazar: GÜRAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hizmet üretim sistemleri, her türlü ekonomik faaliyetin yerine getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu üretim sisteminin faaliyet kapsamı, oldukça geniş bir alanı içinde barındırmaktadır. Hizmet üretim sistemleri, kapsamakta olduğu geniş alan sebebiyle, ülke ekonomileri için istihdam üretmede önemli bir kaynak olmuştur. Türkiye ekonomisi için, hizmet üretim sistemleri içerisinde en önemli sektörlerin başında turizm sektörü gelmektedir. Turizm sektörü tıpkı dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de yüksek bir hızla büyüme gösteren ve buna bağlı olarak, yan sektörleri de etkileyerek gelişmelerinde öncü rol oynayan, geniş bir sektör haline gelmiştir. Türkiye'de öneminin 1980'li yıllarda anlaşılmaya başlandığı turizm sektörü kısa sürede önemli yol almayı başarmıştır. Otel yatırım-larının artması güçlü bir rekabet ortamı yaratmış, rekabet ortamına ayak uyduramayan tesislerin kapanmasına veya çalışmalarına ara vermesine sebep olmuştur. Bu yüzden turizm işletmeleri oda satış gelirlerini arttırmalarının yanında, etkili bir maliyet kontrol yönetimi uygulamak zorundadırlar. Bu çalışmada, hizmet üretim sistemleri ve turizm sektörünün ekonomik analizinin yanında, turizm işletmelerinde maliyet faktörleri ve finansman olanakları anlatılmıştır. Çalışma Antalya'da faaliyet gösteren bir otel işletmesinde maliyet analizi yapılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Service production systems has a crucial role on performing economic activities. This production system?s activity scope includes a huge extent. Service production systems has became an important resource for employment in economies because of including its huge extent. In Turkish Economy, tourism sector is one of the most important sectors in service production systems. Tourism sector, which is rapidly extending, and as a result of this, other sectors are being affected positively, has became a huge sector in Turkey. Tourism sector, which has advanced in a short time, has understood its importance in 1980s. Increasing the hotel investments has resulted building a strong competitive environment and ceasing or suspending their activities. Therefore, while tourism companies, should increase room sales, also they have to keep their costs control. In this paper,with together, service production systems and tourism sectors economic analysis, also tourism companies cost factors and financial possibilities have explained. This study completed by analyzing costs of a hotel located in Antalya region.