Hegel felsefesinde metafizik
Metaphysics in the philosophy of Hegel
  1. Tez No: 264261
  2. Yazar: GÜÇLÜ ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, Hegel felsefesinde metafiziğin rolünü ve bu alanın Hegel felsefesi açısından önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bilindiği gibi Kant, Saf Aklın Eleştirisi'nde eski metafiziğin eleştirisi yoluyla bilgiye sınırlandırma getirmiş ve böylece metafiziğin asıl amacı olan mutlağın bilinemeyeceğini belirtmiştir. Hegel'in felsefesindeki temel motivasyon, bu sınırlandırmayı aşmak için bir mücadeleyi ifadelendirir. Dolayısıyla, Hegel felsefesinde metafizikten bahsetmek, onun bilginin sınırlandırılmasını eleştirisini konu etmemizi gerektirir. Ancak onun bu sınırlandırmayı aşmaya yönelik mücadelesini açıkladıktan sonra, Hegel'in felsefesinde metafiziğin öneminin ve can alıcı rolünün tartışılması mümkün olur
Özet (Çeviri)
This study aims at exposing the role of metaphysics in the philosophy of Hegel and its significance for his philosophy. As it is known, in his Critique of Pure Reason, Kant brought a limitation to the knowledge through the criticism of Ancient metaphysics and thus declared that absolute which is the essential task for metaphysics could not be known. Hegel?s fundamental motivation in his philosophy expresses a struggle to overcome this limitation. Hence, to talk about the metaphysics in Hegel?s philosophy entails to thematize his critique of the limitation to the knowledge. Only after explaining his struggle to overcome this limitation, it is possible to discuss the importance and crucial role of metaphysics in Hegel?s philosophy.