Köy enstitüsü mezunu öğretmenlerin köy enstitüsündeki öğretmen algıları ve sınıf yönetimi anlayışı
Village institutes? graduate teachers? perception of ?teacher? and understanding of classroom management
- Tez No: 264277
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerin Enstitü öğrencilikleri boyunca öğretmen algılarının ve Köy Enstitüsü öğretmenlerinin uyguladığı sınıf yönetimi anlayışının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma evreni seçilirken, araştırmacının bulunduğu yere kolay ulaşılan yerlerdeki Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenler öncelikle tercih edilmiştir. Bunun sonucunda Muğla (Merkez), Milas, Yatağan, Marmaris, Köyceğiz ve Ortaca ilçe merkezlerinde ve köylerinde yaşayan 28 Köy Enstitüsü mezunu öğretmen araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Görüşme yapılan 28 Köy Enstitüsü mezunu öğretmen 21 Köy Enstitüsü arasından; Kızılçullu, Ortaklar ve Aksu Köy Enstitülerinden mezun olmuşlardır.Nitel araştırma yöntemiyle araştırma verileri elde edilmiştir ve araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak, Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerle görüşme yapılmıştır. Ayrıca, Köy Enstitüsü yasaları ve yönetmelikleri gibi belgeler üzerinde doküman incelenmesi yapılmıştır. Görüşme tekniği ve doküman incelemesi ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları ise şu şekildedir: (1) Köy Enstitüsü öğrencileri, Köy Enstitüsündeki öğretmenlerini sadece öğretmen olarak algılamamakta, öğretmenlerini ana-baba, abla-ağabey ve arkadaş olarak tanımlamaktadır. (2) Köy Enstitüsündeki öğretmenlerin demokratik bir ortamda öğrencilerinin eleştiri yapmalarına izin vermeleri ve sınıf ortamında öğretmenin pasif, öğrencinin aktif olması değerlendirildiğinde; Köy Enstitüsü öğretmenlerinin çağdaş sınıf yönetimi yaklaşımını uyguladığı görülmektedir. (3) Köy Enstitülerinde sınıf kurallarının öğretmen ve öğrenciyle birlikte oluşturulması, Köy Enstitüsü öğretmenlerinin etkileşimsel sınıf yönetimi yaklaşımını uyguladıklarını göstermektedir. (4) Köy Enstitüsü öğretmenleri ortaya çıkabilecek sorunları öğrencileriyle çift yönlü iletişim kurarak önlemeye çalışmışlardır. Bu bakımdan Köy Enstitüsü öğretmenleri önlemsel sınıf yönetimi yaklaşımını kullanmışlardır. (5) Köy Enstitüsündeki öğretmenlerin, öğrencilerinin öz yönetim becerilerini geliştirerek onların disiplin sorunu yaşamalarını önlemeye çalıştıkları belirlenmiştir. (6) Merkez örgütün fiziksel ceza konusunda ciddi önlemler aldığı ve zaman zaman bu yüzden Enstitüden öğretmenlerin ayrıldığı görülmektedir. (7) Köy Enstitüsü öğretmenlerin yaparak-yaşayarak eğitim felsefesini benimsedikleri ve bütün dersleri öğrenci yaşantılarında kullanarak işledikleri belirlenmiştir. Bunun için de tek bir yönteme bağlı kalmamışlar ve çeşitli öğretim yöntem ve teknikleri kullanmışladır. (8) Köy Enstitüsünde uygulama derslerinin yapılması ve sınıf için gerekli olan temel araç-gereçler yeterlidir. (9) Köy Enstitüsü öğretmenlerin sınıf yönetimi açısından karşılaştıkları en önemli sorun yeni kurulan Enstitülerde araç-gereç yetersizliğidir. Ayrıca, özellikle yeni kurulan Köy Enstitülerinde ısınma sorununun yaşandığı ve Enstitülerin eğitim-öğretime yıl boyu devam etmesinden dolayı yaz aylarında sınıf ortamının sıcak olması sınıf yönetimi açısından karşılaşılan sorunlardandır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to specify the perception of ?teacher? concept of village institutes? graduate teachers during their education and the understanding of classroom management applied by village institutes? teachers.When choosing the study universe of this research, Village Institutes? graduates who are easily accessible to the place of the researcher?s location have been the first choice. As a result, 28 village institutes? graduate teachers living in Muğla (center), Milas, Yatagan, Marmaris, Koycegiz district centers and villages are formed the study universe of this research. by the residents of Middle Village Institute graduates of the 28 teachers constitute the universe of the study. 28 Village Institutes? graduate teachers whom are interviewed are graduated from Kızılçullu, Ortaklar and Aksu village institutes among 21 village institutes.Data were obtained by qualitative research methods and the interview form which was developed by the researcher is used to interview with village institutes?? graduate teachers. In addition, an examination is done on the documents such as Village Institutes? laws and regulations. In analyzing the data obtained by the interview technique and document analysis, content analysis was used.The consequences of the research are like this: (1) Village institute students do not only see their teachers in Village Institutes as a teacher, but also they define them as a mother-father, a sister-brother and a friend. (2) When it is considered that teachers in the village institutes allowing their students make critiques in a democratic environment and being passive while the students are being active in the classroom, it is seen that village institutes? teachers applied the modern classroom management approach. (3) The classroom rules were formed by both the teacher and the students and that shows the village institute teachers applied the interactive classroom management approach. (4) Village institutes? teachers had tried to prevent the possible problems by establishing two-way communication with their students. From this point of view, the village institutes? teachers used precaution classroom management approach. (5) It is determined that village institutes? teachers had tried to prevent their students from having discipline problems with developing their self-management abilities. (6) It is understood that main organization had took serious precautions about physical punishments and because of that from time to time some teachers had left the institute. (7) Village institutes? teachers had adopted doing-living education philosophy and they had taught all lessons used in student livings. For this reason, they had not stuck to one method; they had used various methods and techniques of education. (8) Basic devices needed for the classroom and the practice lessons are sufficient. (9) The most significant problem in classroom management which the village institutes? teachers had faced with is the lack of devices in the recently established institutes. Furthermore, warming particularly in newly established village institutes and classroom environment being very hot in summer because of education lasting for whole year are the problems had occurred in the aspect of classroom management.