Cumhuriyet Döneminden günümüze lise 1 biyoloji müfredatının incelenmesi
Investigation of the biology curriculumof high scool firsts class since the begining of the repuplic
  1. Tez No: 264326
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYFECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet'in ilânından günümüze kadar geçen sürede lise 1. sınıflarda uygulanan biyoloji öğretim programları incelenmesidir. Burada asıl hedef hem tüm lise 1 öğretim programlarını içeren bir eser oluşturmak, hem de bu sürede lise 1 biyoloji programlarında meydana gelen değişimi ve gelişimi ortaya çıkararak, bu derse olan bakış açısını tespit etmektir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda ülkemizin ilk müfredat programı olan 1924 yılından başlanarak, öğretim programları ve programların yayınlandığı dönemdeki ders kitapları ve ilgili kaynaklar incelenmiştir. Yapılan tüm araştırmalardan sonra lise 1. sınıf biyoloji müfredat programının kapsamlı olarak değiştirildiği yedi dönem tespit edilmiştir. Farklı dönemlerde uygulanan tüm bu programlar ayrı ayrı incelenerek, biyoloji öğretiminde uygulanan teknikler, Milli eğitimin amaçları, ders kitaplarının içerikleri, programa eklenen ve programdan çıkarılan konular ve bunların sebepleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Gelişen dünyaya ve teknolojiye ayak uydurmak ve ülkesi için faydalı bireyler yetiştirmek eğitimin en önemli amaçlarındandır. Yapılan araştırmada biyoloji lise 1 müfredatının kapsamlı veya sınırlı olarak sürekli değişmelere uğradığı ortaya çıkmıştır. Bu değişikliklerin bazıları hükümet politikasına uygun olarak siyasi veya eğitimin başındaki yöneticilerin insiyatifi şeklinde gerçekleşmiştir. Yapılan araştırmalarda en kapsamlı ve en bilimsel değişikliklerin 1960'lı yıllarda TÜBİTAK'ın da desteğiyle yapıldığı anlaşılmaktadır. Bundan dolayı 1960'lı yıllara kadar olan dönem klasik dönem, 1960'lı yıllardan günümüze kadar olan dönem modern programların hazırlandığı dönem olarak gruplandırılmış ve incelemeler bu çerçevede yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine Biolgy Teaching Programs at high school first grades from the foundation of Republic until today. Here the real purposes are both giving a work including all the high school first gades teaching programs and also arising the changes and developments in the high school biology 1 programs through this time. Due to that purposes, Purposes specified in the starting from the year 1924 that was the first curriculum of our country, teaching programs, textbooks of the program has been published and related resources in the period were examined. After all the researches seven periods that high school first grade biology curriculum programs was changed comprehensively have been identified. Different periods applied in all these programs separately, by examining the biology teaching techniques applied, national educational aims, contents of textbooks, topicss added to the program and removed from the program and their causes to bring to light were studied.To keep up with technology and developing world and to train benefit individuals for country are one the most important aims of education. A research of high school biology first grade curriculum were constantly changing as extensive or limited. Some of these changes have been occured in the form of in accordance with government policy political or initiative of education managers. The most comprehensive and scientific changes in the 1960s have been made with the support of TUBITAK appeared in this research. Therefore the period till 1960s was the classical period, the period from 1960s to the present was the period of modern programs preparation and studies were grouped in this framework.