İlköğretim 6,7,8. sınıf öğrencilerinin benlik saygıları ile matematik kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study into association between elementary school students? self esteem in 6th, 7th, 8th grades and their mathematics anxiety
- Tez No: 264330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma ilköğretim 6,7, ve 8. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı ile matematik kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2009-2010 eğitim öğretim yılında Konya'ın Çumra ilçesindeki 6,7. ve 8. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya 201 kız 220 erkek olmak üzere toplam 421 öğrenci katılmıştır. Araştırmada öğrencilerin matematik kaygı düzeylerini ölçmek için Suinn (1988) tarafından hazırlanan, Baloğlu ve Balgamış (2010) `ın Türkçeye uyarladığı ?Matematik Kaygısını Derecelendirme Ölçeği İlköğretim Formu? kullanılmıştır. Öğrencilerin benlik saygılarını ölçmek için ise ?Piers-Harris Çocuklarda Öz-Kavram Ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin analizinde t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Farklılaşmanın kaynağını belirlemek amacıyla Tukey tekniğinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin benlik saygısı alt boyutları ve matematik kaygısı alt boyutları puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon tekniği uygulanmıştır.Araştırma sonucu bulguları ise şöyle sıralanabilir;Öğrencilerin cinsiyeti ile benlik saygısı arasında ve öğrencilerin sınıf düzeyi ile matematik kaygıları arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunamamıştır.Kız öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinin erkek öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur.İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin benlik saygılarının ilköğretim 8. Sınıf öğrencilerinin benlik saygılarından daha yüksek olduğu bulunmuştur.Öğrencilerin matematik kaygıları ile benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the association between elementary school students? self esteem in 6th, 7th, 8th grades and their mathematics anxiety. The research was carried out between the years 2009-2010 on 6th, 7th, 8th grade students in Çumra district of Konya City. 421 students, 201 female and 220 male participated in the study. Mathematics Anxiety Rating Scale Elementary Form that was prepared by Suinn (1988) and later adapted to Turkish by Baloğlu and Balgamış (2010) was used as the instrument to measure students? anxiety and Piers Haris Self-Concept Scale for Children was used to measure students? self-esteem.The data were analyzed by means of t test and one-way analysis of variance. A Tukey technique was used to discover the source of differentiation. The correlation technique was used to find the association between students? self-esteem and their mathematics anxiety scores.The findings of the study are as follows;No significant association was found between students? gender and self-esteem and between students? grades and their mathematics anxiety.Female students? mathematics anxiety level was found higher than male students? mathematics anxiety.It was found that Students in grades 6 and 7 had higher self-esteem than students in grade 8.Negative significant association was found between students? mathematics anxiety and their self-esteem.