İlköğretim öğrencilerinin aile bağları ve ailede şiddet görme durumunun benlik saygısına etkisi
The effect of family ties and being violenced in family upon self esteem among primary school students
- Tez No: 356725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; İzmir ilinin alt sosyo-ekonomik düzeydeki ilköğretim okulları ile üst sosyo-ekonomik düzeydeki ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan 12-14 yaş arası ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin aile bağları ve aile içi şiddet görme durumlarının benlik saygılarına etkisini belirlenmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya; üst sosyo-ekonomik düzey semtteki bir okuldan 275, alt sosyo-ekonomik düzey semtteki bir okuldan 262 olmak üzere toplam 537 öğrenci katılmıştır. Verilerin elde edilebilmesi için öğrencilere; Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Aile Bağları Ölçeği, ailede şiddet görme durumunu belirleyici ve demografik bilgilerini kapsayan anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğrencilerin benlik saygıları ve aile bağlarının yüksek, ailede şiddet görme durumlarının düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This reseach; was planned and done in order to indentify the level of effects of the violence in famiy and family ties on students' self esteem among the secondary school students who are 12-14 years old and lie in low and high socio-economic circumstances in İzmir. Totally 537 students have attended the research. 275 of them are in high socio-economic circumstances and 262 of them are in low socio-economic circumstances. To get the necessary result; Rosenberg self esteem scales, family ties scales and a scales that determines the violence condition in family and includes demographic information are applied. İn the result; self esteem and family ties of the students are high but the condition of violence in family is low. When the level of socio-economic increases the self esteem increases but the violence in family decreases. Girls exposed to violence in family more than boys. Family ties of 6th grade students (age 12) are higher than 7th grade students (age 13) and 8th grade students (age 14). Self esteem increases when the education level of parents increases. Violence in family decreases self esteem but strong family ties increases the self esteem.