İlköğretim 6. sınıf Türkçe ders kitaplarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of Turkish primary sixth class textbooks in terms of various variables
- Tez No: 264378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA GÖRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bir toplumun ilerlemesine ve gelişmesine yön veren bireyin, çağdaş yaşama ayak uydurması için duygu ve düşünce açısından yeterince bilgiye ve donanıma sahip olması gerekir. Bunun için bireye doğru bir eğitim ve öğretim ortamı sunulmalıdır. Eğitim ve öğretim, bireyin çağdaş topluma uyumunu sağlayacak nitelikte tasarlanmalıdır. Bu eğitim ve öğretimi sağlayan etkenlerden biri de Türkçe dersidir. Bu ders bireye anadili sevgisini ve anadilini doğru kullanabilme becerisini kazandıran bir araçtır. Türkçe dersinin en önemli araçlardan biri ise ders kitaplarıdır. Türkçe ders kitaplarının çağdaş niteliklere göre hazırlanması, anadilinin doğru konuşulması ve okuma alışkanlığının kazandırılması önemlidir.Bu çalışmada biri Millî Eğitim Bakanlığı, dördü ise özel yayınevleri yazarları tarafından hazırlanan ilköğretim altıncı sınıf Türkçe ders kitapları, biçim ve içerik özellikleri açısından incelenmiştir. Bu çalışma betimsel bir çalışma olup tarama modeliyle yapılmıştır. Çalışmayla ilgili alan taraması yapılarak ders kitabı incelemesiyle ilgili ölçütler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu ölçütlerden hareketle inceleme yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde çalışmayla ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi hakkında bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümde altıncı sınıf Türkçe ders kitaplarının biçimsel özellikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde altıncı sınıf Türkçe ders kitaplarının içerik özellikleri incelenmiştir.İnceleme sonucunda altıncı sınıf Türkçe ders kitaplarının biçimsel özellikler açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Özellikle ciltleme tekniğinin ders kitaplarının uzun süreli kullanımına uygun olmadığı belirlenmiştir. Ders kitaplarının diğer biçimsel özelliklerinin ise genel olarak kurallara uygun olduğu tespit edilmiştir. Ders kitaplarındaki metinler temalara göre seçildiğinden edebî kaygı güdülmemiştir. Buna rağmen ders kitaplarında edebî türlerinin birçoğuna yer verilmiştir. Metin-görsel uygunluğu zaman zaman göz ardı edilmiştir. Görsellerin, metinlere göre daha fazla yer aldığı görülmüştür. Ders kitapları içerisinde edebi tür çeşitliğinin birbirilerine yakın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary that the person, giving direction to development and advance of society, has enough knowledge and skills in expressing emotion and thinking in order to fit into today?s life. Therefore, an accurate education and teaching environment should be offerred to the person . Turkish lessons are means to enable the person to gain his mother tongue , love and skill of its accurate usage. Turkish course books appear to be tools for Turkish courses.The Turkish course books published by one state-owned and four other private publishers of the sixt grade of primary have been examined in term of content and format characteristics. This work is descriptive and survey model has been used.With this study, criteria for textbooks analaysis have been determined by carrying revelant survey in the field. The investigation was carried out basen on the selected criteria.In the first section, theoretical foundations regarding the study were given. In the second section, methodology was outlined. In the third section was given dealt with format features of sixth class Turkish course books. In the fourth section, content features of the sixth class Turkish course books have been examined.As for the final evaluation of the investigation of the course textbooks it can be said that sixth class Turkish course books were inadequate in terms of format features, and that the binding techniques of the course books were not approprivate for long term usage. However, the other format features were found to be adequate in terms of generally accepted format specifications. It was also evident that the text scripts were chosen on the basis of themes, and that no literary concerns were taken into account. The textbooks appeared to include many typies of literary text. Occasionaly, it was seen that the textual visual suitability was ignored. Visuals appeared to take place more in comparision to the text scripts. Finally, it was discovered that the variety of literary texts was almost placed in an equal proportion in the textbooks.