İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler kitabında yer alan değerlendirme sorularının farklı değişkenler açısından incelenmesi
The study of the evaluation questions in social studies books for the sixth grade with respect to different variables
  1. Tez No: 210629
  2. Yazar: SAADET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal Bilgiler insanları ve yasamlarını konu alır. Kendi kendimizi ve diğerlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Sosyal Bilgileri tanımlamak, coğrafya ya da tarih gibi bir disiplini tanımlamaktan daha zordur, çünkü sosyal bilgiler disiplinler arası ve çok disiplinli bir alandır. Bununla birlikte sosyal bilgilerin iki temel ayırıcı özelliği, vatandaslık yeterliklerini kazandırmak için olması ve disiplinler arası bir alan olusudur. Türk Eğitim sisteminde sosyal bilgiler öğretimi ile öğrenciler; vatandaslık görev ve sorumluluklarını, toplumda insanların birbirleri ile olan iliskilerini, çevreyi, yurdu ve dünyayı tanıma yeteneklerini, ekonomik yasama fikrini ve yeteneklerini gelistirmek yönlerinden maddeler halinde belirlenmis becerilere sahip olacaktır. ?lköğretim 6.sınıfta Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanılan en önemli ders materyallerinden biri kitaplardır. ?lköğretim 6. Sınıf Sosyal Bilgiler kitabındaki değerlendirme sorularının iyi hazırlanması eğitimin kalitesini artırmaktadır. Bu çalısmamızın amacı 6.sınıf ders kitaplarında yer alan değerlendirme sorularının öğretmen görüsleri açısından incelenmesidir.Çalısmanın 1. bölümünde Sosyal Bilgileri tanımı ,tarihsel gelisimi üzerinde durulmustur.2. bölümde Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan yöntem ve tekniklerden bahsedilmistir.3. bölümde genel olarak anket değerlendirilmesi yapılmıstır. Anket çalısması Kocaeli ili Merkez ilçesindeki okullarda çalısan ,raslantısal olarak seçilen 65 öğretmen tarafından uygulanmıstır.Anket sonuçları SPSS programı değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The introductory course to social studies deals with people and their lives. It helps us to understand ourselves and others better. It is harder to define this course than to define a discipline such as geography and history, because social studies is an interdisciplinary and multidisciplinary area. However, two distinctive features of social sciences are that it enables to entitle civic duties and that it is an iterdisciplinary area. In the Turkish educational system, students will acquire enumerated skills concerning civic duties and responsibilities, relationships between people in a society, the ability to be acquainted with the environment, the country and the world, and developing the idea and the abilities of an economical lifestyle through the education of social sciences. Books are one of the most important course materials used in the social studies education in the sixth grade. It increases the quality of education to have well-prepared evaluation questions in the books of social studies for the sixth grade. This Work?s aim about evaluation questions in the sixth grade lesson books view by the teacher?s opinion.First part of this work accent Social studies definition and historical development. Second part of this work to talk about the using method in the social science lesson. Generaly at the third part about questionnaire?s results.Our questionnaire was given to sixty five teachers selected in the different areas of the Kocaeli city center.The results of it have been checked with SPSS program.