İlköğretim okulları 1. - 5. Sınıflarda karşılaşılan disiplin sorunları ve çözüm yöntemleri konusunda sınıf öğretmenlerinin görüşleri ve tutumları üzerine bir araştırma
A research about attitude and views of classroom teachers related to seen discipline problems at primary education schools 1-5 year classes and resolution methods
  1. Tez No: 264382
  2. Yazar: ALİ HEMDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER PİLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, İlköğretim I. Kademede Görev Yapan Sınıf Öğretmenlerinin karşılaştıkları disiplin sorunlarını ve sınıf öğretmenliklerin uygulamış oldukları çözüm yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla genel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini 2009-2010 öğretim yılında Konya İli Karapınar İlçesi Merkezi'ndeki ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma için gerekli veriler Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda görev yapmakta olan iki Öğretim Üyesi ve bir Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme uzmanının görüşlerine başvurmak suretiyle oluşturulan ve altı sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formunun uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: öğretmenlerin sınıfta en sık karşılaştıkları disiplin problemleri öğretmene saygısızlık yapmak, arkadaşlarına saygısızlık yapmak, kötü sözler kullanmak, arkadaşlarıyla dalga geçmek, arkadaşlarına küsmek, birbirilerini sürekli şikâyet etmektir. Öğretmenler, karşılaştıkları disiplin problemlerinin nedenleri olarak en sık aileden kaynaklanan sebepleri göstermektedirler.Yine öğretmenler, karşılaştıkları disiplin problemlerini çözmek için en çok "öğrenci ile birebir görüşerek ikaz etmek?, ?bağırmak?, ?ceza ve ödül yöntemiyle disiplin altına almak?, ?ayakta bekletmek?, ve ?notla tehdit etmek? yöntemlerini kullanmaktadırlar.Araştırma bulgularının; sınıf öğretmenlerinin sınıf içindeki disiplini sağlama yeterliliklerini arttırmaları yolunda yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is in general scanning model descriptive study which was applied to determine seen discipline problems of classroom teachers who are employed Primary Education 1st grade and to determine applied resolution methods of Classroom Teaching Departments.The universe of study includes classroom teachers who are employed in Konya Province Karapınar District Center in 2009-2010 Education & Teaching Year. The Criterion Sampling Method from Purposeful Sampling Methods has been used as Sampling. Required data for this study has been availed through applying semi-structured interrogation form which includes six questions and was composed from views of two lecturers who are still employed in Selçuk University, Faculty of Education, Classroom Teaching Department and one Measuring & Evaluation at Education Expert. The availed results from the study can be summarized as follows: to disregard against to the teacher, to disregard against to their friends, uttering evil tongue, to make fun of their friends, to be vexed with their friends, to complain each other continuously. The teachers show reasons of the most common discipline problems as the reasons which sourced from family.The most common resolution methods that the teachers use for most common discipline problems are "to warn the student through meeting face to face?, ?to shut at?, ?to get under discipline through punishment and award method?, ?to keep standing the student?, and ?to threat bad grade?.It is hoped that the research findings will help to increase efficiency of class teachers to provide discipline in the classroom.