Ses temelli cümle yönteminin uygulanmasında karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri
Difficulties in practicing 'the phonics based sentence method' and proposing solutions
- Tez No: 173783
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2004-2005 Eğitim-öğretim yılında 9 il ve 120 okulda başlattığı 1-5. sınıf programlan pilot uygulaması, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında tüm okullarda uygulanmaktadır. Uygulama henüz yenidir, öğretmenlerin ve diğer ilgililerin bu uygulama karşısında bilgi ve deneyim eksikliği olabilecektir. Bu da olası sorunları getirecek ve çoğaltabilecektir. Bu araştırmada ilköğretim okulu birinci sınıf öğretmenlerine göre ses temelli cümle yönteminin uygulanmasında karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri konu edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2005-2006 eğitim öğretim yılında Ankara 8. Eğitim Bölgesindeki ilköğretim okulları oluşturmuştur. Bölgedeki 19 ilköğretim okulunda birinci sınıfı okutan 50 öğretmenin tamamına ulaşılmış, örneklem alınmamıştır. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Ankette 20 maddelik ses temelli cümle yönteminin uygulanmasında karşılaşılan güçlükler sıralanmış, çözüm önerileri için ilgili bölüm boş bırakılmıştır. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Öğretmenlere verilen hizmetiçi eğitim yetersizdir. 2. Kalabalık sınıflar ilk okuma yazma etkinliklerinde zorluk yaratmaktadır. 3. İlköğretim müfettişleri öğretmenlere ses temelli cümle öğretimi konusunda yardımcı olmakta zorlanmaktadır. 4. Öğrenciler bitişik eğik elyazısı yazmakta zorlanmaktadır. 5. İlk okuma yazma etkinliklerinde kullanılması gereken araçları bulmada zorluk yaşanmaktadır. 6. Veliler ses temelli cümle yöntemi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Ses temelli cümle yönteminin uygulanmasında öğretmenlerin karşılaştıkları güçlüklerin çözümüne yönelik olarak şu önerilerde bulunulabilir:1. Öğretmenlere verilecek hizmetiçi eğitim uzun tutulmalı, alanında uzman kişilerce verilmeli ve uygulamalı örnekler gösterilmelidir. 2. Sınıf mevcutları azaltılmalı, 25-30 öğrencili sınıflar oluşturulmalıdır. 3. Öğrencilerin bitişik elyazısı yazmada zorlanmaması için el alıştırmalarına fazla zaman ayrılmalı veya günümüzde Türkiye'de pek kullanılmayan el yazısı öğretiminden vazgeçilmelidir. 4. Ses grupları yeniden oluşturulmalı, yazılışları ve okunuşları birbirine yakın seslerin veriliş sırası değiştirilmelidir. 5. Her okula etkinliklerde kullanılan fotokopi, projeksiyon, CD vb. araç gereçler verilmelidir. 6. Veliler anasınıflarından başlayarak öğretmenlerce bilgilendirilmeli, sık sık veli toplantıları yapılarak öğrencilerin gelişimleri velilere anlatılmalıdır. Velilerden hangi konuda yardım istenecekse ayrıntılı olarak söylenmelidir. Anahtar Sözcükler İlk okuma yazma öğretimi, ses temelli cümle öğretimi.
Özet (Çeviri)
5. Difficulty is experienced in finding means needed for reading-writing activities. 6. Parents have no adequate knowledge about the phonics based sentence method. The followings might be solution for difficulty that is experienced by teachers in practicing the phonics based sentence method: 1. In service education to be provided for teachers should be adequately long. Professionals from related context should provide education. Case study should be done. 2. Classroom's population should be lessened; classrooms should be constituted with 25-30 students. 3. Either adequate time for training hands should be provided so that student have less difficulty in handwriting or teaching of handwriting that has no much place in Turkey at present time should be gotten rid of. 4. The groups of phonics should be rearranged; the ranks of phonics, which are similar in sounding and writing, should be changed. 5. Operational goods and services such as photocopies, projections, cd's etc. used in activities should be given every school. 6. Teachers as earlier as in kindergarten should provide knowledge to parents. Parents are given knowledge about students' progress by arranging meetings. Parents should be enlightened with detailed explanations about help requested from them. Key words Teaching reading-writing, the phonics based sentence methodVIII 5. Difficulty is experienced in finding means needed for reading-writing activities. 6. Parents have no adequate knowledge about the phonics based sentence method. The followings might be solution for difficulty that is experienced by teachers in practicing the phonics based sentence method: 1. In service education to be provided for teachers should be adequately long. Professionals from related context should provide education. Case study should be done. 2. Classroom's population should be lessened; classrooms should be constituted with 25-30 students. 3. Either adequate time for training hands should be provided so that student have less difficulty in handwriting or teaching of handwriting that has no much place in Turkey at present time should be gotten rid of. 4. The groups of phonics should be rearranged; the ranks of phonics, which are similar in sounding and writing, should be changed. 5. Operational goods and services such as photocopies, projections, cd's etc. used in activities should be given every school. 6. Teachers as earlier as in kindergarten should provide knowledge to parents. Parents are given knowledge about students' progress by arranging meetings. Parents should be enlightened with detailed explanations about help requested from them. Key words Teaching reading-writing, the phonics based sentence method