İlköğretim ders kitaplarında kullanılan resimlerin 7-9 yaş öğrencilerinin öğrenme ve yaratıcılıklarına etkileri
The affection of pictures that are used at primary education course books to learning and creativeness of 7-9 years students
  1. Tez No: 264385
  2. Yazar: MÜNEVVER MELTEM YİGE
  3. Danışmanlar: DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmada, İlköğretim 1.kademe 1, 2 ve 3. sınıflarda okutulan ders kitaplarında, öğrencinin metni anlaması ve öğrenmenin kolaylaştırılması amacıyla kullanılan resim- grafik ve diğer görsel öğelerin, öğrencinin eğitimine olan katkılarının araştırılması amaçlanmıştır. Farklı okullardaki öğretmenlerin, kitaplar hakkındaki görüşleri, eğitim sürecinde öğrenciye en yakın olmaları ve süreçte birebir bulunmaları sebebiyle önemlidir. Nitel araştırma yöntemindeki temel veri toplama araçlarından birisi olan görüşme yöntemi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.Araştırmanın evreni; MEB tarafından onaylanarak, ilköğretim okullarında öğrencinin kullanımına sunulan, ders kitaplarıdır. Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi ve Müzik kitaplarında kullanılan illüstrasyonların ve sayfa tasarımları, öğretmenlere sorulan soruların temelini oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, Derslerde okutulan kitapların tasarımlarının daha ince bir süzgeçten geçirilmesi ve tasarım aşamasında daha profesyonel kişilerle çalışılması gerektiği ortaya çıkmıştır.Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin sonucunda, bu alandaki tüm görüş ve öneriler sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, researching the affection of pictures, graphics and other visual elements that are used at primary education, 1st phase 1, 2, and 3 year students? course books to make understand the text of students and make easy their learning has been aimed. The views of teachers in different schools about the course books are very important due to being the closest to the student in education period and being one to one in this period. The negotiation method which is one of basic data gathering tools in qualitative method composes the base of this study.The universe of the study is course books that were approved by Ministry of National Education and presented to be using of primary education schools? students. The illustrations and page designs that are used at Turkish, Mathematics, and Science of Life and Music course books compose the base of questions that are asked to the teachers. According to availed results, it has been occurred that the design of applied course books must be fine filtered and at design phase, more professional people must be employed.At the end of negotiations with teachers, all views and suggestions in this field have been considered in conclusion section.