Kız meslek liseleri ve genel liselerdeki öğrencilerin öğrenme strateji ve stillerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of strategies and styles of learning of the students in girls? vocational schools and general high schools
  1. Tez No: 264397
  2. Yazar: ÖZGE BABALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, kız meslek liselerindeki ve genel liselerdeki öğrencilerin öğrenme strateji ve stilleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş, söz konusu öğrencilerin derslerindeki başarıları ile kullandıkları öğrenme strateji ve biçimleri arasındaki ilişkiye yer verilmiştir.Verilerin toplanmasında; ?Kişisel Bilgiler?, David A. Kolb tarafından hazırlanan, 1993 yılında Akkoyunlu ve Aşkar tarafından Türkçe' ye çevrilen ?Öğrenme Stilleri Ölçeği? ve 1995 yılında Öztürk tarafından geliştirilen ?Genel Öğrenme Stratejilerini Belirleme Ölçeği?nden oluşan anket kullanılmıştır. Analizler sonucunda şu bulgular elde edilmiştir:1.Kız meslek liselerinde ağırlıklı olarak dikkat stratejisinin kullanıldığı, genel liselerde ise; ağırlıklı olarak bilişi yönetme stratejisinin kullanıldığı belirlenmiştir. Öğrenme stilleri açısından bakıldığında; her iki lise türünde ağırlıklı olarak düşünerek öğrenme biçiminin hâkim olduğu, yine her iki lise türünde de öğrencilerin özümseyen öğrenme stiline sahip olduğu belirlenmiştir. Her iki lise türünün, öğrenme strateji ve biçim(stil) türlerine göre karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.2.Kız meslek liselerindeki ve genel liselerdeki 9 ile 10. sınıf öğrencilerinin kullandıkları öğrenme strateji ve stillerinin karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.3.Genel liselerdeki kız ile erkek öğrencilerin kullandıkları öğrenme strateji ve stillerinin karşılaştırılmasında ise; anlamlı bir farklılık olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Farklılıklar kız öğrencilerin lehine olarak belirlenmiştir.4.Kız meslek liselerindeki ve genel liselerdeki öğrencilerin ders (ortak) başarıları ile kullandıkları öğrenme strateji ve biçimleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak farklı düzeylerde anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The learning strategies and styles of the students in girls? vocational schools and general high schools are comparatively examined in this paper, in the background of the study is the relation between the success of these students and their learning strategy and styles.The following facts were obtained as a result of the analysis conducted:1.That attention strategy was most frequently preferred in the girls? vocational schools, but the strategy of information management was commonly adopted in the general high schools was determined. Considering the learning styles, it was determined that the students of both types of schools adopted the learning by thinking, and that these students employed the internalization of learning.2.No significant difference were observed statistically in the comparison of learning strategies and styles of the students of 9th and 10th grade classes.3.It was determined that the differences in the comparison of learning strategies and styles of the boys and girls in the general high schools were substantial. It was determined that these differences were in favour of the girls.4.The relation between the successes and learning strategies and styles of the students in the girls? vocational schools and general high schools were determined to be significant statistically.