Improving vocational students' conceptual understanding and computational thinking with digital and unplugged programming activities
Meslek lisesi öğrencilerinin kavramsal anlayışlarının ve bilgi işlemsel düşünmelerinin dijital ve bilgisayarsız programlama etkinlikleriyle geliştirilmesi
  1. Tez No: 896638
  2. Yazar: SELİN SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, müfredatla uyumlu belirli Bilgisayar Bilimleri (CS) kavramlarına odaklanan dijital ve bilgisayarsız etkinlikler aracılığıyla meslek lisesi öğrencilerinin kavramsal anlayışlarının ve bilgi işlemsel düşünmelerinin ne ölçüde geliştirilebileceğini araştırmış ve değerlendirmiştir. Bir diğer amaç ise, meslek lisesi öğrencilerinin bağlama özgü İngilizce kelime dağarcığı ile entegre bir öğrenme ortamında CS kavramlarıyla nasıl etkileşime girdiklerini ve bu kavramları nasıl tanımladıklarını derinlemesine incelemekti. Altı etkinlik Grover'ın (2019) VELA müfredatından uyarlanmış ve bir etkinlik yedinci bir konsept olan algoritmaları içerecek şekilde ders planlarıyla birlikte sıfırdan tasarlanmıştır. Böylece, bir meslek lisesinde, 9. Sınıf programlamanın temelleri dersine giriş niteliğinde, 3 hafta boyunca toplam 7 dijital ve bilgisayarsız etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bilgi İşlemsel Düşünme Testi'nin (CTt) Türkçe versiyonu (Polat vd., 2021) ve Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği (Korkmaz vd., 2017) kullanılarak katılımcılar uygulama öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Grover'ın (2020) sonuç değerlendirme aracı bir Türk meslek lisesinde kullanılmak üzere uyarlanmıştır. Öğrencilerin CS kavram anlayışları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, CTt puanlarında önemli bir değişiklik olduğunu, ancak öz değerlendirme ölçeğinde bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Öğrenciler, CS kavramlarını anlama ve uygulama konusunda olumlu bir ilerleme göstermişlerdir. Bulguların meslek liselerindeki bilgisayar bilimleri eğitimi ve genel olarak programlama eğitimi açısından çıkarımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explored and assessed the extent to which vocational students' conceptual understanding and computational thinking can be developed through digital and unplugged activities that focused on specific Computer Science (CS) concepts aligned with the curriculum. Another aim was to obtain deeper understanding of how vocational high school students interacted with and defined CS concepts in a context-specific English vocabulary-integrated learning setting. Six activities were adapted from Grover (2019)'s VELA (Variables, Expressions, Loops, Abstraction) curriculum, and one activity was designed from scratch to include a seventh concept, algorithms, complete with lesson plans. Thus, a total of 7 digital and unplugged activities were carried out at a vocational high school for 3 weeks, as an introduction to the 9th grade fundamentals of programming course at the beginning of the school year. Using the Turkish version of the Computational Thinking Test (CTt) (Polat et al., 2021) and the Computational Thinking Scale developed by Korkmaz et al. (2017) for self-assessment of CT skills, participants' CT skills were assessed before and after the intervention. Grover's (2020) summative assessment tool was adapted for use in a Turkish vocational high school. Semi-structured interviews were conducted to learn more about students' comprehension of CS concepts. The findings showed a significant change in the scores for CTt, but not for the Computational Thinking scale. Students demonstrated a favorable progression in their grasp and application of CS concepts. The implications are explored in terms of computer science education in vocational high schools and programming education in general.