Effects of a quality differentiation among downstream firms due to an upstream quality investment
Tedarikçinin kalite yatırımı sonucu üreticilerin kalitelerinin farklılaşmasının etkileri
  1. Tez No: 264401
  2. Yazar: BUĞRA SEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tedarikçi firmanın yaptığı kalite yatırımı sonucu, üretici firmaların kalitefarklılaşmasının etkilerini inceledik. Bir tedarikçi firma, iki üreticiye yarı mamülsağlamaktadır. Üreticilerin kalite verimlilikleri farklıdır, ve tedarikçinin yapacağı birkalite yatırımı, üreticiler arasında bir kalite farklılaşması yaratır. Bu kalitefarklılaşmasının derecesi, düşük kaliteli firmanın kalitesinin rakibi üzerindekietkilerini belirlemekte önemlidir. Bu etkiler, eğer kaydadeğer bir farklılaşma varsapozitiftir. Kalite verimlilikleri yakın ise, firmalar neredeyse aynı şekilde davranır vebu durumda düşük kaliteli firmanın kalitesindeki bir artış rakip firmayı negatifetkiler. Ayrıca, yatırım maliyetlerindeki artış, kaydadeğer bir kalite farklılaşmasıolduğunda, düşük kaliteli üreticinin yararına olduğu halde, yüksek kaliteye sahipüreticiyi her zaman olumsuz etkiler. Ek olarak, farklı zamanlamaların etkileriniaraştırdık. İlk hareket etmek, yüksek kaliteli şirkete rakibini piyasanın dışındabırakma şansı verir.
Özet (Çeviri)
We analyse the effects of a quality differentiation of downstream firms due to anupstream quality investment. There is an upstream firm that supplies theintermediate goods to two downstream manufacturers. Manufacturers have differentquality efficiencies and a quality investment of upstream supplier creates a qualitydifferentiation among the manufacturers. The degree of quality differentiation isimportant in determining the effects of low quality firm?s quality, on its rival. Theeffects are positive when there is significant differentiation. When qualityefficiencies are close, downstream firms behave almost like identical firms and thequality increase of low quality firm affects rival firm negatively. Also when there issignificant quality differentiation, increase in investment costs favours the firm withlow quality where as the firm with high quality is always negatively affected. As anextension, we investigate the effects of a different timing. Moving first gives thefirm with high quality an opprotunity to leave its rival out of the market.