İstanbul'daki kentsel dönüşüm projelerinde ilçe belediyelerinin rolü
The role of the local munıcıpalıtıes ın the urban regeneratıon projects of İstanbul
  1. Tez No: 264404
  2. Yazar: İPEK SAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÖĞÜT ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm projelerindeki rolünü incelemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm politikalarının ve bu politikaların sosyal ve fiziksel doku üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu bağlamda, çalışma yürütülürken kentsel dönüşüm ve bu projelerin uygulayıcısı olan yerel yönetimler kuramsal olarak ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'deki kentsel dönüşüm uygulamaları ve yerel yönetimlerin dönemsel analizine yer verilmiştir. Teorik çerçevenin çizilmesinin ardından, İstanbul'da kentsel dönüşüme sebep olan süreç tartışılmıştır. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan kentsel dönüşüm projeleri ise, yedi belediyeyi kapsayacak şekilde incelenmiştir. Farklı fiziki, sosyal, siyasi yapıdaki ve farklı nitelikte projelere sahip bu belediyeler, bu kurumlarda çalışan ve bu projelerden sorumlu olan kişilerle yapılan görüşmelere dayanarak ele alınmıştır. Belediyelerin içinden ve dışından görüşlere yer verilerek belediyelerin benimsedikleri kentsel dönüşüm politikaları incelenmiştir.Neoliberal ekonomi politikalarına bağlı olarak, kentsel dönüşüm projeleriyle belediyeler sermayeyi kentsel alanlarına çekmeye ve buna bağlı olarak sınırları içindeki arazilerin rant değerini arttırmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, her geçen gün yeni bir mahalle kentsel dönüşüm alanı ilan edilirken, bu projeyi gerçekleştiren kurumlar yeniden yapılandırılmakta, bu projelerin etkilerine maruz kalan kentsel dönüşüm aktörleri ise yeni direnç mekanizmaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the role of local municipalities in the process of urban regeneration. Therefore, urban regeneration politics of the municipalities and impacts of these politics on social and physical patterns are scrutinized in this research.In this context, urban regeneration and local municipalities, which are the operators of the projects, have been dealt with based on the theoretical concept. Also, urban regeneration projects in Turkey and periodical analysis of local municipalities have been considered. In addition to this, theoretical framework, the process that causes to the urban regeneration in Istanbul has been discussed. The urban regeneration projects which has emerged as a result of this process, has been examined based on seven local municipalities. These municipalities, which have different physical, social and political structures and have different types projects, have been dealt based on the interviews with the managers and the workers of the projects. As a result of the interviews, the urban regeneration policies of local municipalities have been scrutinized depending on the internal and external conceptions.In the contex of neoliberal economy, based on the pull factors of cities, municipalities conduce the capital to make investment on their urban areas and they also increase the land values in their provinces with the urban regeneration projects. For this reason, new neighbourhoods have been declaring as urban regeneration areas day by day. In this respect, the institutionswhich carry out these projects are being configured over again, and the actors of urban regeneration projects which are subjected to the effects of these projects constitute new resistance mechanisms against these projects.