Şebeke analizi ve İç Anadolu bölgesinde bir uygulama
Network analysis and an application in Central Anatolia region
- Tez No: 264422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
En kısa yolların kullanılması ile ulaştırılacak olan paketin, müşteriye en kısa zamanda teslim edilmesi kargoculuk faaliyetlerinin temelidir. Bu sebeple, lojistik firmaları ulaşımda en az maliyetli ve en kısa yolların seçimini belirlemek durumuyla karşı karşıyadırlar.Yöneylem araştırması, bu tür faaliyetlerin karar alma aşamasında önemli bir yol göstericidir. Yöneylem araştırması içerisinde yer alan şebeke modelleri bu problemin çözümü için kullanılabilecek birincil kaynaktır. Şebeke modeli dâhilindeki minimum kapsayan ağaç (en küçük yayılma modeli), iki nokta arasındaki en kısa yolun belirlenmesi için kullanılan, kullanımı ve uygulanması kolay etkin bir yöntemdir.Bu çalışmada, yöneylem araştırması hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler, tarihçesini, işletmecilik alanında ki kullanım alanlarını vb. kapsamaktadır. Ardından, şebeke modellerinden bahsedilmiş ve bu modellerin uygulanış şekilleri teorik olarak anlatılmıştır. Gerekli açıklamalar ve teorik bilgiler ışığında, son olarak Aras Cargo A.Ş. İç Anadolu Bölgesi ve güncel karayolları dikkate alınarak en kısa maliyetli şebeke algoritması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Will be reached through the use of the shortest path of the package, soon to be delivered to the customer is foundation of cargo activities Therefore, the transportation logistics company in the shortest and least costly way to determine the status of the selection of face.Operation research, in the desicion-making process of these activities is an important guide. Operation research models in the network can be used to solve this problem is the primary source. Network model in the minimum spanning three (the smallest diffusion model), the shortest path between two point is used to determine is an effective method to use easy to implement.This study has provided information about operating research. These informations comprise that operation research?s history and usage areas in business administration. Following the implementation of the metwork models and this model has been mentioned as theoretically. Finally in the light of necessary explanations and theoretical knowledges, Aras Cargo Inc. Central Anatolia Region and current road metwork by taking into account shortest cost algorihm was developed.