Göktürk yazıtlarının kelime varlığı
The vocabulary of Gokturks inscriptions
- Tez No: 264440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
?Göktürk Yazıtlarının Kelime Varlığı? adlı tez çalışmasında Köl Tigin, Bilge Kağan, Tonyukuk, Köl-iç Çor, Ongin ve Taryat adlı Göktürk yazıtlarının kelime türleri ve kelime grupları incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Köl Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk yazıtlarında yer alan kelime türleri, isimler-isim soylu kelimeler ve fiiller olmak üzere iki kısıma ayrılmıştır. İsimler-İsim soylu kelimeler kısmında sözcükler, isim, sıfat, zamir, zarf ve edat olmak üzere gruplandırılmıştır. İkinci kısmında ise filler, öznelerine ve nesnelerine bağlı olarak ele alınmıştır. Birleşik fiiller ise kelime grupları içinde incelenmiştir. Kelime türlerinin tasnifinde Muharrem ERGİN'in ?Türk Dil Bilgisi? ve Tahsin Banguoğlu'nun ?Türkçenin Grameri? adlı eserleri esas alınmıştır. Kelime türleri tasnif edilirken metinlerden örnekler verilmiş, ayrıca örneklerin geçtiği cümleler ve bu cümlelerin günümüz Türkçesine aktarılmış şekline de yer verilmiştir.İkinci bölümde ise kelimelerin bir araya gelerek oluşturdukları kelime grupları incelenmiştir. Bu bölümde incelenen metinlere Köli Çor, Ongin ve Taryat yazıtları da dahil edilerek yazıt sayısı altıya çıkarılmıştır. Kelime grupları incelenirken Muharrem ERGİN'in ?Türk Dil Bilgisi? ve Leyla KARAHAN'ın ? Türkçede Söz Dizimi? adlı eserleri esas alınarak isim tamlamaları, sıfat tamlamaları, sıfat-fiil grupları, zarf-fiil gruplar, tekrar grupları, edat grupları, bağlama, ünlem grupları, sayı grupları, aitlik grupları, birleşik fiiller, kısaltma grupları olmak üzere gruplanmıştır. Kelime gruplarından isim tamlamaları kendi içinde iyelik grupları, belirtili isim tamlaması, belirtisiz isim tamlaması, eksiz tamlama olmak üzere dörde; kısaltma grupları da kendi içinde isnat grupları, genitif grupları, datif grupları, ablatif grupları, eşitlik grupları olmak üzere gruplandırılmıştır. Metinlerde geçen kelime grupları metinlerde geçtikleri cümlelerle birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the epigraphes named Köl Tigin, Bilge Kağan, Tonyukuk, Köl-İç Çor, Ongin and Taat are considered within the scope of word types and word groups. Thesis consists of two main parts. In the first part, word types in the Köl Tigin, Bilge Kağan and Tonyukuk epigraphes are reviewed by two division as nouns-words descending from noun and verbs. In the part of nouns-word descending from noun, words are grouped as noun, adjective, pronoun, adverb and postposition. In the second part, werbs are reviewed as such their subject and object. Multi part verbs are also reviewed in the word groups. ?Türk Dil Bilgisi? by Muharrem Ergin and Türkçenin Grameri? by Tahsin Banguoğlu are taken as basis for classification of word types. As word types are classified, examples are given from text and also original sentences containing the words and sentences concerted to today?s Turkish are placed in the thesis.In the second part, word groups composed by gathering words are examined. In this part, number of epigraphes are increased to six by adding review of Köl-İç Çor, Ongin, and Taryat. As taken a basis of ?Türk Dil Bilgisi? by Muharrem ERGİN and ?Türkçede Söz Dizimi? by Leyla KARAHAN, word groups are classifed into possessive constructions, adjective clauses, adjective-verb groups, adverb-verb groups, repetation groups, postposition groups, connection, interjective groups, number groups, possessive groups, multi part verbs and abbreviation groups. Possessive constructions in the word groups, are classified into four group as possessive groups, definite noun phrase, indefinite noun phrase, non-causative phrase. Abbreviation groups are also classified as attribution groups, genitive groups, dative groups, ablatival groups and fairness groups. Word groups in the text are given with the sentences including the word groups.