Göktürk yazıtlarında görülen fiil ve fiil yapılarının Azerbaycan ve Türkiye Türkçelerindeki kalıntıları
The remains of verbs and verbal constructions seen in Gokturk instructions in Azerbaijan and Turkish Turkish
  1. Tez No: 777063
  2. Yazar: ZİYAFA GULİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tezin amacı Göktürk yazıtlarında görülen fiil ve fiil yapılarının Azerbaycan ve Türkiye Türkçelerindeki kalıntılarını incelemektir. Azerbaycan Türkçe`sinin dilbilgisi Türkiye Türkçesi dilbilgisi ile örneklerle karşılaştırılmalı bir şekilde ele alınmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak Göktürkler dönemi ile ilgili kısa bilgi verilmiştir. Ardından, Azerbaycan Türkçesinin fonetik özellikleri, kelime yapımı ve isim çekimine kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan ve Türkiye Türkçeleriyle bulunan fiil ve fiil yapıları, Göktürk Yazıtlarında bulunan fiil ve fiil yapıları ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bölümün sonunda Çağdaş Azerbaycan ve Türkiye Türkçelerinde bulunan Göktürkçe kaynaklı fiiller örneklerle gösterilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise Azerbaycan ve Türkiye Türkçesi`nin sözdizim özellikleri, Göktürk Yazıtlarında bulunan sözdizim özellikleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve örneklerle cümle bilgisine ilişkin konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the remnants of verbs and verb structures seen in Göktürk inscriptions in Azerbaijani and Turkey Turkish. The grammar of Azerbaijani Turkish is discussed in comparison with the grammar of Turkey Turkish with examples. This thesis consists of three parts. In the first chapter, firstly, brief information about the Gokturk period is given. In the second part, the verb and verb structures found in Azerbaijan and Turkey Turkish are discussed in comparison with the verb and verb structures found in the Göktürk Inscriptions. At the end of the chapter, verbs originating from Göktürk in Contemporary Azerbaijan and Turkey Turkish are shown with examples. Finally, in the third chapter, the syntax features of Azerbaijan and Turkey Turkish are discussed in comparison with the syntax features found in the Göktürk Inscriptions, and the topics related to sentence knowledge are emphasized with examples.