Türkiye ve Kore'de milliyetçilik anlayışlarının gelişme süreçlerinin mukayesesi (1910-1945)
The comparative study over the development of nationalism in Turkey and Korea(1910-1945)
- Tez No: 264466
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Fransız İhtilâli ile geniş kapsamlı bir ideoloji olarak gündeme gelen milliyetçilik, tarihte kuşkusuz büyük bir ivme olmuştur. Türkiye ve Kore'deki milliyetçilik anlayışları, milli egemenlik ve buna bağlı olarak gelişen milli bağımsızlık fikirlerine dayanıyordu.Bu tezde Türkiye ve Kore'de yeni milli devletlerin kurulması ve kalkınması sürecinde büyük rol oynayan Türk ve Kore milliyetçilik anlayışlarını mukayeseli olarak incelenmiştir. Her iki ülkedeki politik durum ile milliyetçiliğin gelişmesi arasındaki bağlantı araştırmanın hipotezi olarak ele alınmıştır.Türkiye'de milliyetçilik, Osmanlı Devleti'nin çeşitli din ve milletlerin harmanı olan yapının çözülmeye başladığı bir dönemde Türk toplumunun kendini bulma akımı olarak şekillenmiştir. I. Dünya Savaşı'nın sonunda ise Türk milliyetçilik anlayışı, Batılı yayılmacıların Osmanlı topraklarını bölüşme girişimine karşı, vatanperver Türkçülüğün yükselişi halini almıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında yeni bir şekil alan Türk milliyetçililiği, milli egemenliğe dayanan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda vücut bularak bir devlet ideolojisine dönüşmüştür.Kore'de milliyetçilik, ülkeyi Japon sömürge yönetiminden kurtarmaya yönelik bir fikir hareketi olarak ortaya çıkmıştır. Koreliler, milli egemenlikleri ve bağımsızlıklarını tekrar elde edebilmek için ülke çapında milli kurtuluş hareketlerini başlattılar. Milli egemenliğine dayanan milli mücadele hareketleri, Koreliler arasında güçlü bir ulusal kimlik ve yurtseverlik bağı oluşturmuştur. Milli ruhun canlandığı bu ulusal hareketlerin sonucunda ülke bağımsızlığına kavuşarak Kore Cumhuriyeti kurulmuştur.Netice olarak, Türkiye ve Kore'de milliyetçilik anlayışının oluşumu konusu güncel olmakla birlikte, şimdiye kadar karşılaştırmalı yöntemle ele alınmamış bir konu olması itibariyle bu çalışmanın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nationalism which has come into question with the occurrence of the French Revolution has been definitely the strongest motivative power all over the world. The understanding of the nationalism in Turkey and Korea has arisen from the ideas, sovereignty of the nation which is at the roof of this power and accordingly national independence.In the thesis about pointed out issue, the understanding of nationalism in Turkey and Korean, which have been two countries that have taken the biggest roles in the development phase of the new national countries, has been analyzed comparatively.In Turkey, nationalism has shaped as finding oneself movement in structure, which consisted of various religions and nations, of Ottoman State. After World War I, the understanding of nationalism has developed as Turkism and patriotism against the attempt of sharing the lands of Ottoman State by Western imperialists. In the years of armed national struggle of Indepence War, Atatürk?s understanding of nationalism has been endeavoured to be executed within a state policy by founding independent and democratic Turkish Republic which is predicated on sovereignty of the nation.In Korea, nationalism has emerged as the movements of ideas to save the state against the colonial government of the Japanese who have invaded Korea. Koreans have initiated national independence movements nationwide to regain sovereignty of nation and independence. These national movements which have emerged as the resistance against Japan has caused a very strong bond of national identity and patriotism. Republic of Korea has come into existence which starts from the fact of sovereignty of nation and democracy main principles at the end of this national movement which has fired the national spirit of Korea oriented for independence.In Turkey and in Korea, the formation of understanding of nationalism has importance as an issue which is not dealt with comparatively yet along with being an up-to-date one.