Türkiye'de gastronomi ve turizm (İstanbul örneği)
Gastronomy and tourism in Turkey (İstanbul sample)
  1. Tez No: 264485
  2. Yazar: BERİL DİLSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanların yiyecek-içecek gereksinimleri sonucunda turizm sektöründe yer edinmiş olan yemek kültürü (gastronomi) kavramı ile beraber, dünyada gastronomik aktivitelere verilen önem de artmış ve ?gastronomi? bir bilim dalı olmanın ötesinde, turizmde yer alarak ilgi odağı haline gelmiştir. O nedenle günden güne bütün dünyada yaygınlaşan bu kavramın bilinirliğini sağlamak ve önemini vurgulamak için bir araştırma yapılmıştır.Gastronomi ve gastronomi turizminin, Türkiye ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un tanıtımında ne denli önemli bir kaynak olduğunu bulgularla ve örneklerle ortaya çıkarabilmeye yönelik yapılan araştırmamızda, İstanbul'da bulunan 1. Sınıf Turizm İşletme Belgeli Restoranlar üzerinde anket çalışması uygulanmıştır. İstanbul ili örnek alınarak desteklemeye çalıştığımız araştırmamızın gastronomi turizmine rehber olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With eating culture (gastronomy) as the result of requirements of people to foods and drink, concept with edged into the tourism sector, severity that has given importance to gastronomic activities has rised and gastronomy more than a science, has became a hotspot as a tourism event. It is investiagated to make awareness of this concept become commonplace at the world day by day.It was taken a poll on the First Class Restaurants in İstanbul at the thesis, maden by assessing inventions and examples for discovering that how much important source gastronomy and gastronomy tourism are for introduction to Turkiye and İstanbul Capital of Culture 2010. The thesis followed İstanbul City?s example is aimed to be a guidebook for the gastronomy tourism.