Küreselleşme sürecinde çokuluslu şirketlerin rolü: Soğuk savaş sonrası dönem
The role of multinational corporations in the process of globalization: After the cold war period
- Tez No: 264487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
1980 yılından sonra kavram ve içerik olarak en çok tartışılan konuların başında gelen küreselleşme olgusunun tanımı, boyutları ve etkileri irdelendiğinde içinde yaşadığımız dünyanın artık her yönüyle değişmiş olduğu görülecektir. Bu hızlı değişim süreci içerisinde küresel piyasa koşullarında rekabet eden çokuluslu şirketler faaliyet alanları, rekabet şekilleri, örgütsel yapıları, yönetim anlayışları ve sermaye yapılarıyla küresel bir aktör olarak süreç içindeki yerini almıştır. Bu bağlamda özellikle soğuk savaş sonrası dönemde küresel ölçekte etkili olan çokuluslu şirketlerin küreselleşme sürecindeki rolü ve siyasi karar alıcılar veya ulus devlet üzerine olan etkileri önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1980, it will be seen that the world we live in has changed in all its aspects when definition, size and impacts of the globalization phenomenon, most widely debated issue as concept and content , is explicated. In this rapid process of change multinational corporations that compete in global market conditions has taken place as a global actor in the process by their operating areas, competition forms, organizational structures, management philosophy and capital structures. In this context, the role in the process of globalization of multinational corporations which are on global scale effective especially in the period after the cold war and their impact on political decision-makers and the nation state stand out against us as an important aspect.