Patent ve Endüstriyel Tasarım Hukukunda gasp davaları
Usurpation actions in patent and Industrial Design Law
- Tez No: 264486
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Türk Patent ve Endüstriyel Tasarım hukukunda gasp davaları konusu yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri ile halihazırda çalışmaları devam eden taslak kanun hükümleri ışığında incelenmektedir. Çalışmada Türk mevzuatı yanında AB hukukunda yer alan mehaz düzenlemeler ile diğer ülkelerin mevzuatlarında yer alan düzenlemeler de dikkate alınmıştır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada genel olarak patent ve tasarım kavramları, korumadan yararlanma şartları, hak sahibi, hak sahibini belirlemede kullanılan ilkeler ile bu ilkelere ilişkin ileri sürülen görüşler, KHK'larda kabul edilen sistem, patent/tasarım haklarının gasbı halinde açılabilecek gasp davaları, bu davaların hukuki nitelikleri ve sonuçlarına ilişkin görüşler, hükümsüzlük davaları ve bu kapsamda hükümsüzlük sebebi olarak yer alan gasp ve tasarımlara ilişkin olarak tecavüz davaları ve tecavüz sebebi olarak gasp incelenmiştir.Çalışmada ulaşılan sonuçlar ise ayrı bir bölüm altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses usurpation actions, which shall be filed in case patent/ industrial design rights are usurped, in the light of the legislation which is in force and the draft law provisions for which the studies are going on. Apart from the Turkish Law, EU Law which is the source of Turkish Law and law?s of other countries have also been taken into consideration as well.This study is composed of five chapters. In the study generally the patent and industrial design, the conditions for protecting them, right owner, the principles used for determining the right owner and the opinions regarding these principles, the system accepted in the Decree-Laws for determining the owner, the usurpation actions shall be filed in case of the usurpation of patent/industrial design rights, opinions regarding the legal character and results of these actions, cancellation actions and in this scope the usurpation which is a ground for cancellation, and as regards to the industrial designs, infringement actions and the usurpation which is a ground for infringement are examined.The conclusions reached through this study are evaluated in an independent chapter.