Genel olarak menkul kıymetlerin ve özel olarak portföy yöneticiliği varlığa dayalı menkul kıymetler ve repo işlemlerinin vergilendirilmesi
- Tez No: 43757
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Son yıllarda Türk Sermaye Piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler, Sermaye Piyasasının araçları, kurumlan ve faaliyetleri konusunda kendini göstermiştir. Özellikle Sermaye Piyasası araçları olan menkul kıymetlerde meydana gelen gelişme ve çeşitlenmeler dikkat çekici boyutlarda olmuştur. Ülkemizdeki geçmişi, 1840'lı yıllara kadar dayanan menkul kıymetler, ilk önce hazine bonoları ve devlet tahvilleri şeklinde ihraç edilmişler ve daha sonra da günün değişen ekonomik koşullarına göre, özel teşebbüslerin de girişimleriyle bu kıymetlerde çeşitlenmeler ve daha yaygın kullanımlar meydana gelmiştir. Mazisi bu kadar eskilere dayanan menkul kıymetler her zaman güncelliğini korumuş ve her kesimden yatırımcının kullanır olduğu araçlar haline gelmişlerdir. Günümüze kadar, bu araçlardan elde edilen gelirler çeşitli şekillerde vergilemenin kapsamına alınmış ancak bu tür gelirler bazı dönemlerde vergilendirilirken bazı dönemlerde de vergiden istisna edilmiştir. İşte, bu çalışmanın kapsamına alınmış olan menkul kıymetlerden sağlanan gelirlerin de büyük çoğunluğu 1999 yılı sonuna kadar çeşitli indirim ve istisnalar nedeniyle vergi dışı tutulmuştur. Bu müstesnalık, geliştirilmesi yolunda çabalar harcanan Sermaye Piyasası üzerinde mutlaka ki olumlu etkiler yapacaktır. Ancak, 1999 yılı sonuna kadar sürecek olan bu uygulamanın 2000'li yıllardadeğişitrilmesi ve bu tür gelirlerin de tamamiyle vergi kapsamına alınması gerekmektedir. Çünkü, üniter yapıdaki bir vergi sistemi bunu gerektirmektedir. Bu çalışmada, genel olarak menkul kıymetlerin ve özel olarak portföy yöneticiliği, varlığa dayalı menkul kıymetler ve repo işlemlerinin vergilendirilmesi konulan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last few years, striking developements are observed in the Turkish stock market. These developements are seen in the media, society and activities of stock market. Especially the developements and branching in securities, which are the media of stock market, were in flashing degrees. Securities, having a past as old as to 1800's in Turkey, are initialy offered as state bonds and treasury bonds whereas, by the changes in economic situations in time and participation of private enterprises outbrought a variety and broad usage of these securities. Having this long life, securities were always contemporaneous and became to be used by different levels of the society. Up to date, the incomes obtained by these media are taxed by some means whereas, in some periods kept to be out of tax. Most of the incomes obtained by securities and studied in this work are accepted out of tax untill the end of 1999 due to the various exceptions and reductions in taxing. These privilages will ofcourse bring positive effects to stock market, which has been spent a great deal for development. However, this application, which will last untill 1999 must be changed in 2000's and these incomes have to be taxed fully. Because, the tax system in a unity structure makes this necessary. In this work, taxing of securities in general and in specific, taxing of portfolio management, asset backed securities and repurchase agreements is discussed.