Sınıf siyasetinden kimlik siyasetine geçişte özne
At the leading line to identity politics from class politics: Subject
- Tez No: 264523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde, sınıf ve sınıf siyaseti tarihsel bir bakış açısıyla incelenecek, kimlik kategorilerine ve kimlik siyasetine neden ihtiyaç duyulduğu açıklanmaya çalışılacaktır. Tez, bu geçişi sol siyasetin alanında analiz etmektedir.Tez; Marksizmin evrensel düşüncesini, hakikat ve ilerleme iddialarını eleştiren postmodernizmin, sınıf siyasetinin tahribinde ve reddinde büyük bir etkisi olduğu iddiasındadır. Post-modern görecilik ve çoğulculuğun, kimlik siyasetinin yükselişindeki etkisine ve küreselleşme ile bu düşüncenin senkronize bir biçimde hareket ettiğine işaret eder. Sınıf siyasetinden kimlik siyasetine geçişe odaklanır ve fakat kimlik kategorilerini ayrıntılı bir biçimde ele almaz.Bu geçişi anlamlandırabilmek adına Aydınlanma Çağı, modernite, küreselleşme, fordizm ve post-fordizm ile sınıf öznesi açısından post-modernizmin teorik öncülleri incelenecektir. Post-yapısal ve post-modern bir siyasi proje olarak post-marksizm ve Radikal Demokrasi üzerine yoğunlaşılacaktır. Kimlik siyasetinin nirengi noktası olarak 1968 tarihi ve Yeni Toplumsal Hareketler kimlik ekseninde analiz edildikten sonra, ?Yeni Zamanlar? olarak da kodlanan süreçte sınıf öznesi analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Class and class politics with a historical perspective will be studied in this thesis and the need for the identity categories and politics will be tried to be explained. The thesis analyses this leading line in the left politics area.The argument of the thesis is post-modernism, which interrogates Marxism?s universal thought, truth and progress claims, has a great impact on the refusal of class and class politics. It designates the relation between post-modernism?s relativism/pluralism and the rise of the identity politics. It signalizes the synchronized movement of globalisation-identity politics and focuses on the leading line to identity politics from class politics but it does not analyse the identity categories particularly.To explain this leading line; Enlightenment thought, modernism/modernity and globalization, fordism, post-fordism and the theoritical premises of post-modernism will be explained in terms of the class subject. As a post-structuralist and post-modern political project, post-marxism and Radical Democracy will be focused. 1968 and The New Social Movements will be analysed as the triangulation point of the identity politics. At last with the ?New Times?, class will be tried to explained.