Bizans siyasi ve sosyal tarihinde tasvir kırıcılık (ikonoklazma) hareketinin başlangıç dönemi
- Tez No: 146822
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN DEMİRKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz Bizans tarihinde 726 yılından başlayıp 843 yılına kadar süren ve şiddetli tartışmalara neden olan Tasvir Kırıcılık (îkonoklaznıa) haraketinin ortaya çıkışı hakkında karşımıza pek çok farklı sebep çıkmaktadır. 730 yılında İÜ. Leon' un (717- 741) tasvir kullanımını yasaklayan fermanıyla başlayan tasvir kırıcılık hareketi, V. yüzyıldan itibaren Bizans toplumunda olağan hale gelen tasvirlerin kutsal bir mevkiye yükselmesi ve o zamanlarda Bizans İmparatorluğu'nun yaşadığı siyasî ve sosyal durumlardan kaynaklanmıştır. Bu tez, 787 yılında toplanan VII. Ökümenik Konsil ile sona eren I. Tasvir Kırıcılık dönemini, yani 726-787 yıllarını kapsamaktadır ve bu dönemi siyasi ve sosyal bakımlardan ele almaktadır. ABSTRACT There are a number of causes of Iconoclasm Controversy during the years 726- 843 in the Byzantium history. Iconoclasm era started with the Imperial Edict of Leon III (717-741), which banned the use of religion images in 730. From the 5th century on, the idolatry - the misuse of religious images- was widespread. The condition of idolatry, and the political and social changes in Byzantium Empire during the 7 and 8th centuries prepared the grounds for the Iconoclasm. This thesis focuses on the first Iconoclasm period (726-787), from a political and social perspective, which is in fact a controversy era beginning in 726 and lasting until the VII. Ecumenical Council held in 787. Ill
Özet (Çeviri)