M. Yu. Lermontov'un roman sanatı
M. Y. Lermontov's novel art
- Tez No: 264535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmamızda XIX. yüzyıl Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Mihail Yuryeviç Lermontov'un roman sanatı incelenmiştir. Yaşadığı dönemin toplumsal koşullarının roman sanatı üzerinde yarattığı etkiler inceleme yöntemi, romanlarında kullandığı ögeler ise analiz yöntemi kullanılarak ağırlıklı olarak ?Çağımızın Kahramanı? adlı romanı çözümlenmeye çalışılmıştır.Amacımız bir yandan ?Çağımızın Kahramanı?adlı romanının özelliklerini ve getirdiği yenilikleri incelerken, diğer yandan yazarın yaşadığı dönemde düzyazı ve romanın geçirdiği evreleri irdelemek, ayrıca da adı geçen romanı Türk okuyucusuna tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
We examined the novel art of Mikhail Yuryevich Lermontov, who was a prominent writer in XIX. Century Russian literature. Mostly his novel, ?The Hero of Our Time? has been tried to scrutinize by using analysis tecnique on the elements he used in his novels and by using examination technique on the impacts of his era?s social conditions.Our oim is while examining the characteristics and the innovations brought by the novel ?The Hero of Our Time?, concurrently, analysing the phases that the prose and novel got through during the outhor?s era and also introducing Lermontov?s novels to the Turkish readers.