A.S. Puşkin ve masalları
A.S. Pushkin and his tales
- Tez No: 264534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
?A.S. Puşkin ve Masalları? konulu çalışmamızda Rus ve dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in edebi masal yaratıcılığı incelenmiştir. Söz konusu yaratıcılığı ortaya çıkarabilmek için sanatçının 1820'li yıllarda Rus halkına, kültürüne ve edebi ürünlerine yönelik ilgisinin artması sonucunda kaleme aldığı ?Papaz ile Yardımcısı Balda?, ?Çar Saltan?, ?Balık ile Balıkçı?, ?Ölü Prenses ile Yedi Bahadır? ve ?Altın Horoz? adlı edebi masalları yapısal ve sanatsal yönden irdelenmiştir. Adı geçen yapıtların halk masalları ile benzerliklerinin ve farklılıklarının ortaya çıkarılmasında karşılaştırmalı, sanatsal yönlerinin incelenmesinde ise analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır.Amacımız Puşkin'in ilk Rus halk masalları derlemesinin yayınlanmasından otuz yıl önce ve şiir biçiminde kaleme aldığı masalların olağanüstü özgünlüğünü gözler önüne sermek ve ülkemizde daha çok şair ve roman yazarı olarak bilinen Aleksandr Puşkin'i bir masal anlatıcısı olarak tanıtmaktır. Bununla birlikte bir evrensel tür olarak masal üzerinde durularak, halk masallarının başlıca özellikleri, bunların incelenmesi sürecinde ortaya çıkan okullar, kuramlar ve bazı yöntemler anımsatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our work, ?A.S. Pushkin and His Tales,? Aleksandr Sergeyevich Pushkin?s literary tale writing creativity which has an important place in Russian and world literature, has been analysed. Literary tales such as `Priest and his assist Balda?, `Tsar Saltan?, `The Fish and The Fisherman?, `Dead Princess and Seven Gallant?, `Golden Rooster? were written as a result of the artist?s increasing affinity to Russian people, Russian culture and Russian literary works in 1820s. This paper is focused on their structural and artistic aspects. To reveal the similarities and differences between folk tales and the works mentioned a comperative perspective has been adapted and their artistic aspects have been examined analitically.Our aim is to reveal the extraordinary originality of the tales which Pushkin wrote in the form of poem, 30 years before the publication of first Russian Folk Tales Compilation, and to introduce Aleksandr Pushkin who is better known in our country as a poet and novelist, also as a tale teller. Besides emphasizing on tale as a universal genre, main characteristics of folk tales and different analytical schools, theories and methods evaluated.