Etnik turizm ve Kazakistan'da (Astana'da) bir butik otel projesi değerlendirilmesi
Ethnic tourism and the evaluation of a boutique hotel project in Kazakhstan (Astana)
  1. Tez No: 264541
  2. Yazar: ZHAXYLYK AKIMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; Kazakistan turizminin mevcut durumu, Astana şehrinin turizmi ve konaklama işletmelerinin durumu, etnik turizmin genel tanımı, yatırım projelerinin bütçelenmesi ve yatırım kararı verilmesi ile Astana şehri Sarıarka semtinde kurulması planlanan eski Kazak evi özelliğinde 22 odalı bir butik otelin yatırım değerlendirilmesi ve yatırım kararının verilmesi durumu analiz edilmiştir.Uygulama kısmında ise bu yörede çalışmakta olan otellerin verileri kullanılmış gerçekleştirilecek yatırımın bütçeleme ve değerlendirme kriterleri göz önünde bulundurularak fizibilite değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapılan bütçeleme analizlerine ve değerlendirmelere göre proje kabul edilebilir bir proje olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the existing situation in the sphere of tourism in Kazakhstan, and particularly in Astana by means of determining the condition of city tourism and hotel enterprises in this city, defines such notions as ethnic tourism. Furthermore, it tries to evaluate the investment feasibility of boutique hotel with 22 rooms in Sary-Arka district of Astana in case of occurance of investment projects budgeting and decision of making an investment to boutique hotel Project in Astana.In the practical section of our study, we have used the data of local hotels of Astana and took into consideration the criterion of investment budgeting and evaluation.