İşverenin işyeri sağlık birimi kurma ve işyeri hekimi bulundurma yükümlülüğü
Employer's obligations to establish an occupational health service and employing an occupational physician
  1. Tez No: 264542
  2. Yazar: SERDAR TAHTAKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışma ortamının sağlıklı kılınması ve özellikle iş kazalarıyla meslek hastalıklarının önlenmesi bakımından, sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. İşçinin sağlığının korunması aynı zamanda iş sözleşmesinden kaynaklanan bir işveren borcudur. Bu doğrultuda, İş Kanunu'nun 81. maddesi işverenlere kamusal yükümlülükler de öngörmüştür.İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması konusunda önemli görevler üstlenirler. Gerek sağlık birimlerinin kurulması ve gerekse de işyeri hekimlerinin çalışma koşulları hakkındaki usul ve esaslar, Ülkemizde öteden beri çeşitli tartışmalara konu olmuştur. Bu çalışmamızda, sağlık birimi ve işyeri hekiminin uluslararası alandaki durumu ile Ülkemizdeki durumu tarihsel süreç içinde incelenmiştir. İşyeri hemşiresinin, bu gün için mevzuatımızdan bulunmamasının eksikliği açıklanmıştır. Son olarak da sağlık ve güvenlik birimi ve işyeri hekimine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranan işverene uygulanacak yaptırımlar ve bu yaptırıma karşı başvurulacak kanun yolları incelenmiştir. Tezimize konu yükümlülükler ve bu yükümlülüklere aykırılık halinde uygulanacak yaptırımlar, yakın zamanda bir çok değişikliğe uğramış konular olduğu için, bu değişikliklerin nedenleri ve sonuçları üzerinde de durulmuştur. Bu çalışmamızda incelediğimiz konuların ışığında, ilgili bölümlerde, Tez yazımının son aşamasında yürürlüğe giren İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddelerinin değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to maintain a safe-working environment and to prevent occupational accidents and disseases, occupational health and safety is a must of principle of social state. Protection of workers? health is an obligation for the employer arrising from the contract of employement. Further more, Labour Act Art.81 contains provisions which bring colletarel public responsibilities for the employers.Occupational health care practitioners? tasks and duties are very important in maintaining occupational health and safety. Both occupational health care units and practicioners? working conditions are of some controvercy for many years in Turkey. In this thesis, legal status of occupational health care units and practitioners is scrutinized trough out historical developments with national and international dimentions. The probable problems that the apsence of legal regulations about occupational healht care nurse would cause is also exposed. Finaly, the sanctions that would be carried on agains the employer who violates the obligations about the occupational health care unit and practitioner and the legal ways that can be used against these sanctions are considered in some detail. Thus the legal regulations about the obligations of the employer and the sanctions has been amended recently, the reasons and the consequences of these amandments have been explored. In the light of the subjects that we have scrutinized in this thesis, in related parts, the articles of the BY-LAW CONCERNING WORKPLACE OCCUPATIONAL HEALT and SAFETY UNITS and COMMON OCCUPATIONAL HEALTH and SAFETY UNITS which has come in to force in the very late phase of our study.