Kulalı Nüzûlî divanında tasavvuf
Mystism in the divan of Kulali Nüzûlî
- Tez No: 264571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Yaptığımız bu çalışma, Yunus takipçisi mutasavvıf bir Halvetî şair olan Kulalı Mustafa Nüzûlî'nin divanındaki dinî tasavvufî unsurların incelenmesi üzerinedir.Çalışma esnasında iki parçadan oluşmuş divan önce okunup irdelenmiştir. Çeşitli lügat ve kaynaklardan yararlanılmış ve çalışmanın ortaya konmasında doğrudan ve dolaylı olarak bilgi aktarımları yapılmıştır.Çalışmanın ?Giriş? bölümünde kısaca Nüzûlî'nin hayatı, divanı ve şiir anlayışı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Nüzûlî'nin doğumu ve doğduğu yer; tarikatı ve tarikat silsilesi hakkında bilgi verilmiş; şiirlerinin muhteva ve şekil bakımından kısa değerlendirilmesi yapılmıştır.Daha sonra Doç. Dr. Kenan Erdoğan'ın, eserin dört nüshasından yararlanarak yayınlamış olduğu Kulalı Mustafa Nüzûlî Divanı(Manisa 2004) esas alınarak divandaki dini ve tasavvufi unsurlar belli bir düzen içinde işlenmiştir. Söz konusu dinî ve tasavvufî unsurlar incelenirken özellikle metot bakımından, daha önceden çeşitli araştırmacılar tarafından yapılmış divan incelemelerinden faydalanılmıştırTasavvufî kavramlar incelenirken tarikat ile ilgili unsurlar ayrı bir baslık altında toplanmıştır. Ayrıca divanda gecen bazı mutasavvıf şahsiyetler hakkında kısa bilgi verilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise Kaynakça'ya yer verilmiştir. Söz konusu kaynakçada doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanılan Kaynaklar alfabetik olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is related with the islamic mysticisim component of Kulalı Mustafa Nüzûlî collected poems.The collected poems (divan)that are two part areread and scrutinized.During the study, we studied with lots of book and dictionary to get information.Then we used them direcly and indirecly to put forward the study.In the introduction part, Nüzûlî life, style of poem are started and the birt of Nüzûlî ,the place he born,his relative are informed ,the contents and forms of his poems are criticized.Than Kenan ERDOĞAN?s book that is written by making use of Nüzûlî?s three copies of book is taken basic and religious and sufic components are worked in definite order.While searcing those components we benefit from some studies that are done by the researchers .Especially we used the methods created.While searcing the mystic consepts the elements of dervish order are collected under the different little furthermore ,lives of importent people who are mentioned above are given.In the last part of the study bibliograpy is given.Biliograpy inquestion written systematicly.