Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisinin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
The economic effects of the republic of China on Turkish ecenomy
- Tez No: 264578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HAKAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
1 Ekim 1949'da kurulan Çin Halk Cumhuriyeti, 1970'li yılların sonuna kadar dışa kapalı bir ekonomik yapıda gelişimini sürdürmüştür. 80'li yıllarda ise, ülkede uluslararası sistem ile bütünleşmek için uygulanmaya başlayan ?açık kapı? politikaları ile hızlı bir ekonomik büyüme ve kalkınma süreci başlamıştır. Çin 1992 yılında ?Sosyalist Piyasa Ekonomisi?ni uygulamaya koymuş ve böylece dış ticarete dayalı bir dışa açılma politikası izlemeye başlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti, başarılı reformlar ve 2001 yılındaki Dünya Ticaret Örgütü üyeliğiyle birlikte önemli bir küresel aktör haline gelmiştir. Yıllar itibariyle gerçekleştirilen yüksek büyüme hızı, kalabalık nüfusu ve kalkınmakta olan ekonomisi ile Çin, ülkeye ihracat yapan ülkeler için büyük bir hedef pazar ve fırsat olarak görülebilir. Diğer taraftan ÇHC, ihracat yaptığı ülkelere karşı düşük işgücü maliyetleri, devletin uyguladığı teşvikler, yüksek doğrudan yabancı yatırımlar gibi faktörler sayesinde sağladığı rekabet avantajı ile de, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde iç piyasalar için bir tehdit haline gelmiştir.Türkiye ile ÇHC ekonomik ve ticari ilişkileri henüz arzu edilen seviyede değildir. Türkiye açısından en büyük sorun 1990'lı yıllardan bu yana Çin karşısında hızla artan dış ticaret açığıdır. İki ülke arasındaki yatırım ilişkileri de henüz istenilen seviyelerde değildir. Bu çalışmada Çin'in ekonomik gelişim süreci ve dünya ticaretindeki yeri, Türkiye ile ticari ilişkileri ve Türkiye ekonomisi üzerine etkilerinden bahsedilecektir. Ayrıca, Türkiye'nin Çin'e olan dış ticaret açığını azaltması ve iki ülke arasında uzun vadeli ve dengeli bir ekonomik ilişki kurulabilmesi için çözüm önerileri öne sürülecek ve Türkiye'nin Çin'le olan ekonomik ilişkilerinde alınması gereken önlemlere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
People?s Republic of China, that was set up on 1st October 1949, having carried on its development at a closed out economic structure until the end of 1970?s. In 1980 years, quick economic growth and development process have been started in the country with ?open-door? policies which were initiated to be entegrated with international system. In 1992 China adapted the intellect of ?Socialist Market Economy? and thus started to follow international trade based foreign policies. People?s Republic of China has became an important global actor with successful reforms and the membership of World Trade Organization in 2001. China can be seen as a huge target market and opportunity for exporter countries with the high growth rates realized as the years, high population and developing economy. On the other hand, People?s Republic of China with competitive advantage against importer countries, that provides thanks to factors as low wages, government incentives and high foreign direct investments, has became a threat for domestic markets especially in developing country economies.The commercial and economic relations between China and Turkey desired level is not yet. The biggest problem in terms of Turkey is rapidly increasing ?trade balance deficit? against China since 1990 years. In this work, will be mentioned China?s economic development process and place in world trade, trade relationship with Turkey, and effects on Turkey?s economy. Moreover, solution suggestions will be proposed for getting rid of Turkey?s foreign trade gap with China and for contacting long term and balanced economic relations between two country and mentioned the measures to be taken for Turkey?s economic relations with China.