Türkiye'de vergi ceza sisteminin etkinliğine ilişkin algılamalar (Manisa örneği)
Perceptions about tax penalty system?s effects in Turkey (Manisa sample)
  1. Tez No: 264580
  2. Yazar: ÖZER DEMİRDİZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KOVANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Devletin, kamu hizmetlerinin finansmanı için vergileme yetkisi dahilinde elde ettiği vergiler; devlet için önemli bir gelir kaynağı olmakta iken mükellefler tarafından yük olarak algılanmaktadır. Vergi ödemenin gelirlerinde azalışa neden olduğunu düşünen mükellefler vergiye karşı uyumsuzluk göstermektedirler. Mükellefler, yasalara karşı gelip ödeyecekleri vergiyi gizleyerek vergi kaçırmakta ve devlet gelirlerinde önemli azalışlara neden olmaktadırlar.Vergi uyumuna etki eden önemli hususlardan birisi de mükelleflerin vergi ceza sistemini algılayış biçimidir. Mükelleflerin ceza sistemi hakkındaki bilgi düzeyi, beklentileri, zihniyeti gibi kişisel faktörler ile sosyal, hukuki ve ekonomik faktörler bu algılama biçimini etkilemektedir.Bu çalışmada, suçların önlenmesinde cezaların etkinliğini belirleyen faktörler ile yaptırımların caydırıcılığı üzerinde durularak, Manisa ili Merkez ilçesindeki vergi mükellefi olan esnaflar, vergi dairesi çalışanları ile meslek mensuplarının vergi ceza sistemini nasıl algıladıkları çeşitli önermelerle alan çalışması yapılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The taxes which the government levy in the taxation authorization for the finance of public utility are important sources of income, on the other hand they are perceived as burden by tax payers. Taxpayers who think paying taxes causes decrease in their incomes are inadaptable to the taxes. Taxpayers avoid taxes by defying the laws and concealing tax so they cause significant decrease in the government?s incomes.One of the important subjects which affects tax consistency is the way in which taxpayers perceive tax penalty system. Personel factors of taxpayers like knowledge level about penalty system, their expectations and social, judicial and economic factors affect this conception.In this study, the perception in tax penalty system of artisans, employers who are taxpayers in Manisa province Merkez county, employees in tax administration and members of a profession is put forward by emphasizing law sanction and the factors which determine disciplines? efficiency in preventing offences and by making fieldwork with various thesis.