Ara dönem finansal raporlamanın tahminleyici gücü
The predictive power of interim financial reporting
  1. Tez No: 264598
  2. Yazar: MERT SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Finansal bilgi kullanıcılarının işletmenin finansal durumu hakkında doğru, güvenilir ve zamanlı bilgi edinmeleri finansal tablolar ile sağlanmaktadır. Bilginin uygun zamanda sağlanması bir yıldan kısa süreli ara dönem finansal raporlamayı gerektirmektedir. Ara dönem raporlar sayesinde, her ara dönemde ortaya çıkan karşılaştırılabilir sonuçlar ile bir sonraki ara dönemin ve en nihayetinde de dönem sonu değerlerinin geliştirilmesi ve dolayısıyla tahmini değerlerin başarılı bir şekilde belirmesi öngörülmektedir.Çalışmada muhasebe ve finansal tablo kavramları ve gelişimleri açıklanmış, ara dönem raporların önemi ve sisteme etkilerinden bahsedilmiş sonuç olarak da belirli finansal tablo kalemleri seçilerek ara dönem verileri yardımıyla bunların dönem sonu değerlerinin tahmin edilebilme başarısı değerlendirilmeye çalışılmıştır.İMKB' de işlem gören 209 adet imalat sanayi firması üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre, finansal tablo kaleminin yıl sonuna en yakın olan ara dönem değeri o kalemin yıllık değerinin tahmin edilebilmesinde daha büyük başarı yüzdesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Financial information users get the accurate, reliable and timely financial status of any company through financial statements. To get the information in appropriate time requires interim financial reports prepared less than one-year period. Through interim reporting, the results of the comparable interim reports allow improvements for the following interim and end-of-period. Consequently, projected values are successfully anticipated.In this study, accounting and financial statement concepts and their developments are explained. Then, the importance of interim reports and their impacts on system are covered. Finally, specific financial statement components are selected, and through interim period data, these subjects? values were tried to be predicted for the end-of-period.The analysis conducted with 209 manufacturing industry firms trading on the İstanbul Stock Exchange indicates that the values of specified financial statement components in the last interim report predict the annual values more accurately.