İdari sözleşmeler ve yargısal denetimi
Administrative contracts and their judicial control
  1. Tez No: 264654
  2. Yazar: MUHAMMET TOKALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İdare tarafından yapılan sözleşmeler, idari sözleşmeler ve idarenin özel hukuk sözleşmeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. İdari sözleşmelerin, idarenin özel hukuk sözleşmelerinden ayırt edilebilmesi için gerek öğretide, gerekse yargı kararlarıyla bir takım kriterler ortaya konulduğu görülmektedir. Ancak yine de öğreti ve yargı mercileri arasında idari sözleşme özel hukuk sözleşmesi ayrımındaki görüş farklılıklarının sürdüğü görülmektedir.Öte yandan, zamanla idari sözleşmelere bakış açısının da değişmekte olduğu görülmektedir. İmtiyaz sözleşmeleri gibi bazı idari sözleşmeler değişime uğrarken, orman işletme sözleşmeleri gibi bir kısım idari sözleşmeler ise tümüyle ortadan kalkmıştır.İdari Sözleşmeler ve Yargısal Denetimi isimli bu çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, idarenin özel hukuk sözleşmeleri, idari sözleşmeler ayrımı, ikinci bölümde, idari sözleşmelerin temel tipleri, üçüncü bölümde idari sözleşmelerin sona erme şekilleri, dördüncü bölümde ise idari sözleşmelerin yargısal denetimi ve tahkim üzerinde durulmuştur.Konunun anlatımında sade bir dil kullanılmasına özen gösterilmiş, tartışmalı başlıklar ve öğretideki görüş farklılıkları özellikle vurgulanmıştır.Tezde, teoriden değişik görüşlere başvurulmasının yanında, büyük çoğunluğu son yıllarda verilen kararlar olmak üzere Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarından örneklerle, konu yargı kararları paralelinde açıklanmaya çalışılmıştır.Bunun yanında, Anayasa'da 1999 yılında yapılan değişiklikten sonra, imtiyaz sözleşmeleri hakkında iki ay içinde görüş bildirme görevi verilen Danıştay'ın, kurumlarca gönderilen sözleşme taslakları hakkındaki kararlarından örnekler sunularak uygulamanın konuya bakış açısı ortaya konulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contracts made by the administration are divided into two parts the administrative contracts and the private law contracts of administration. Not only doctrine but also judicial decisions put forward a number of criteria to be able to discern the administrative contracts from the private law contracts of administration. But still controversial opinion among doctrine and the judicial authorities on the administrative contracts is seen to maintain its position.On the other hand, over the time it is observed that the administrative contract perspective has been changing as some administrative contracts lost their importance, as some of the concession contracts altered, finally some of them such as the forest management contracts completely disappeared.Our study named The Administrative Contracts and Their Judicial Control consists of four sections. In the first part distinction of administrative contracts and the private law contracts of administration, in the second part fundamental types of administrative contracts, the third part administrative contracts expirations and in the fourth the administrative contracts judicial review has been emphasized.In explanation of the issue it is heed to sure for using plain language, differences topics and controversial opinion in doctrine are particularly highlighted.In this thesis, in addition to various opinions in the theory that are applied, the vast majority of recent-years decisions of the Council of State, Constitutional Court and the Disputes Tribunal Court are tried to explain matters in to in line with examples of judicial decisions.Moreover, following the Constitution amendment held in 1999, it is tried to put forward the point view of the Council of State that has to feedback concession contracts in two months after admininistration sends draft contract by presenting the examples.