Sağlık harcamalarının ekonomik büyüme ve kalkınmaya etkisi: Ortadoğu Anadolu bölge analizi
The effect of health expenses on economical growth and development: the analysis of Middle East Anatolian region
- Tez No: 264673
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlıklı olmak kişilerin ve toplumun ortak amacı haline gelmiştir. Sağlıklı bireyler ekonomik anlamda da verimli işgücünü ifade etmektedir. Toplumun sağlık düzeyi ile ekonomik gelişmişlik arasında yakın bir ilişkinin olduğu düşünülmektedir. Ekonomik olarak gelişmiş bir toplumda sağlık için ayrılan kaynaklar arttığı gibi, bireylerin sağlık bilinci de yükselmektedir. Aynı zamanda sağlık düzeyinin gelişmiş olması da verimliliğe ve dolayısıyla ülke kalkınmasına olumlu bir şekilde yansımaktadır. Sağlıklı olmak bireyler ve toplumlar için bu kadar önemli olduğundan , sağlık ekonomisi ve sağlık harcamaları politika üretenlerin dikkatini her geçen gün daha fazla çekmektedir. Buna bağlı olarak ülke genelinde sağlık harcamalarının hızla arttığı gözlenmektedir. Bu çalışmaya konu olan Ortadoğu Anadolu Bölgesinde de çok hızlı artışlar gözlenmektedir. Sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme ve kalkınma arasındaki ilişki her zaman pozitif bir ilişki şeklinde mi gerçekleşmekte sorusu akla gelmektedir. Bu çalışmada öncelikle Türkiye bazında, daha sonra da Ortadoğu Anadolu Bölgesinde sağlık göstergeleri ve ekonomik göstergeler incelenmekte ve bu soruya cevap aranmaktadır. Bölgesel olarak Ortadoğu Anadolu Bölgesinde yapılan incelemelerde, bölgede giderek artan sağlık harcamalarının ekonomik büyüme ve kalkınma üzerinde pozitif bir etkisinin olmadığı anlaşılmaktadır. Bölgesel veriler incelenmekte ve politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being healthy has become a common goal for individuals and communities. Healthy individuals represent efficient labour force also in the means of economics. It has been thought that there is a close relationship between the level of public health and economic development. In an economically developed society such as increased resources allocated to health, has also promoted the awareness of the health of individuals. Health levels have also improved the productivity and hence to the development of the country is reflected in a positive way. For individuals and communities as being healthy is so important, health economics and health expenses attract the attention of policy producers more and more each day. Health expenses are increasing day by day. Rapid increases are observed in the Middle East Anatolian Region where is subjected to this research. Has the relationship between health expenses and economic growth and development always come true in a positive way. In this research, the health indicators and economic indicators on the basis of Turkey at first and then the Middle East Anatolia Region are being analysed and an answer to this question is being inquired. In observations, made regionally in the Middle East Anatolian Region, it has been understood that gradually increased health expenses do not have a positive effect on economic growth and development. Regional data are being analyzed and policy recommendations are being offered.