Türk masallarında Keloğlan tipi
Keloglan type in the Turkish tales
  1. Tez No: 264691
  2. Yazar: MERİÇ HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 612
Özet
Türk masalları içinde müstakil bir yere sahip olan masallardan biri de Keloğlan masallarıdır. Bunlar, Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde ve Anadolu coğrafyasında benzer veya farklı adlarla anlatılsa da Keloğlan tipi ekseninde birleşmektedirler. Dünya edebiyatlarında da benzerleri bulunan bu tipin Türk kültüründeki karşılığı Keloğlan'dır. Bu çalışmada, Keloğlan tipinin fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak çizdiği tablolar üzerinde durulmaya çalışılmış, tipi hazırlayan donanımlar ve mitik göstergeler değerlendirilmiştir. Çalışma metodu olarak da dağınık halde bulunan örnek masal metinlerinden yola çıkılarak kahramanlık mitosu ekseninde masal kahramanı Keloğlan'ın aşamaları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Keloğlan tales have a place within the self is one of the Turkish folk tales. These are in various parts of Turkish world and the Anatolia is described with similar or different names but this type are united in the axis of Keloğlan. This type has a similar of world literature; his name is Keloğlan in the Turkish culture. In this study, the protagonist?s physical, social and spiritual focused on the design of the table, type of equipment has been prepared and evaluated mythical indicators. The study as the method of sample dispersed in fairy tales are set out in the text, myth of heroic tales in the axis of the late stages of the hero is trying to put forward.