İlköğretim öğrencilerine yönelik fen bilimleri ve matematik proje çalışmasındaki kazanımlar ve bu süreçte karşılaşılan güçlükler (İstanbul ili örneği)
The gains of project study in mathematics and science for primary school students and difficulties in that process
- Tez No: 264708
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmada; İlköğretim öğrencilerine yönelik matematik ve fen bilimleri proje çalışması sürecinde danışman öğretmen ve proje sahibi öğrencilerinin kazanımları ile bu süreçte karşılaşılan güçlüklere ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesinin amaçlanmıştır. 2008-2009 eğitim öğretim yılı ilköğretim öğrencilerine yönelik matematik ve fen bilimleri proje çalışması İstanbul bölge sergisinde sergilenen 186 projeye danışmanlık yapan 182 danışman öğretmene süreçte gözlemledikleri kazanımlar (20 adet) ve karşılaştıkları güçlüklerle (20 adet) ilgili 40 (kırk) soruluk anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler öğretmenlerin cinsiyet ve kıdem değişkenleri ile görev yaptıkları okullara ait okulun resmi ? özel eğitim kurumu olup olmama durumlarına göre SPSS 16.0 programında karşılaştırılmıştır. 0-5 yıldır meslekte bulunan danışman öğretmenlerin kazanımları daha çok gözlemledikleri, güçlükleri daha fazla hissettikleri, danışman öğretmenlere verilen bilgilendirme toplantıları ve hizmet içi eğitim seminerlerinin danışman öğretmenlerin bakış açılarında olumlu gelişmeler sağladığı sonuçları elde edilmiştir. Bununla birlikte danışman öğretmenlerin; öğrencilerin bilimsel çalışma yöntemlerini öğrenmelerine imkân sağlayan, yaratıcı düşünce güçlerine sahip olabilmelerine olanak veren ortamlar oluşturulması ile kazanımlarının artıklarını gözlemlediklerini ifade ettikleri görülmüştür. Ayrıca danışman öğretmenlerin proje çalışması sürecinde ve ürünün elde edilip sergilenmesi aşamasında maddi ve manevi desteğe de ihtiyaç duyduklarını ifade ettikleri bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at determining the gains for the owners of the projects and the advisor teachers during the period of Project Study in Mathematics and Science for Primary School Students and also the difficulties in that process. A questionnaire about the gains (20 questions) and the difficulties (20 questions) that the advisor teacher observed during the Project process was applied to 182 advisor teachers who advised on 186 projects that were exhibited in the Regional Exhibition of Istanbul . It was about the project study in mathematics and science for primary school students in the academic year 2008-2009. The data obtained from the questionnaires were compared using SPSS 16.0 program in terms of the gender and seniority variables of the teachers and type of the school that they work for (public or private school) Following results have been achieved: Advisor teachers, who have been involved in the occupation for 0-5 years, better observe gains, and experience difficulties. Informing meetings and in-service trainings, which are held for advisor teachers, produced positive effects upon the advisor teacher's perspectives. However, the study shows that advisor teachers observed that the gains of the students were increased by providing a creative thinking environment and allowing the students to learn scientific methods. The findings were reached such as advisor teacher needed financial and moral support during the Project study and in the process of getting the product and exhibiting