Okul öncesi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanma durumları ve bunun öğrenci ilgi ve dikkat düzeyine ilişkin görüşler
Pre-school teachers' usage conditions of information technologies and the opinions on students' interest and attention level on it
  1. Tez No: 264714
  2. Yazar: AYLİN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanımında öğrenci ilgi ve dikkat düzeyine etkisine ilişkin algı ve görüşlerinin incelenmesine yöneliktir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da özel okullarda çalışan 10 öğretmen oluştururken, veri toplama aracı olarak odak grup görüşmesi yapılmıştır. Odak grup görüşmeleri 2010 yılı içinde aynı grupla üç kez uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, verilerin dökümünün yapılması ve içerik analizi olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada bilişim teknolojileri alanında anaokullarında en çok kullanılan bilgisayar, internet ve elektronik tahta kullanımına yönelik kullanma dereceleri ele alınmıştır. Bu araştırmanın en önemli bulgusu, okul öncesi öğretmenlerinin bilişim teknoloji araçlarını yeterli süre içerisinde ve kontrollü bir şekilde kullandıkları zaman, bunun öğrenci ilgi ve dikkat düzeyine etkisine yönelik görüşlerin olumlu olduğunu yansıtmasıdır. Bu araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanma düzeylerinin öğrenci ilgi ve dikkat düzeyini arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating effects of preschool teachers? usage of information technologies on students?s level of interest and attention. The sample of the study was composed by the 10 pre-school teachers living in Istanbul and the data collection instrument was the `focus group method?. group meetings have been applied in three sessions with the same group members in 2010. Data assessment was realized in two sessions as data casting and content analysis. In this study, in the field of information technology at pre-schools computer, internet and smart board usage rates was approached. The most important finding of this study is that when the pre-school teachers use the information technologies under control and in enough time, this reflects the opinions of the students? attention and interest. At the end of this study, the usage of the information technologies of the pre-school teacher affect the levels of the students? interest and attention.