İlköğretim okulu öğretmenlerinin mizaç ve karakter özelliklerinin bilimsel epistemolojik inançlarını yordama gücü
Primary school teachers? temperaments and characters prediction level of scientific epistemological beliefs
- Tez No: 264715
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğretmenlerinin mizaç vekarakterlerinin bilimsel epistemolojik inançlarını yordama düzeyini saptamaktır. Buiki temel değişken arasında bir neden-sonuç ilişkisi bulunduğu düşüncesindenhareketle araştırma, nedensel bir desende tasarlanmıştır. Araştırmada, mizaç vekarakterler bağımsız değişken, bilimsel epistemolojik inançlar ise bağımlı değişkenolarak ele alınmıştır. Araştırmanın evreni 2009-2010 öğretim yılında Balıkesir İlisınırları içerisinde bulunan ilköğretim okulu öğretmeninden oluşmuştur.Araştırmanın örneklemini ilköğretim okullarının bulunduğu bölgenin sosyoekonomikyapısına göre (üst-orta-alt) üçlü tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarakbelirlenen ilköğretim okulunda görev yapan 322 ilköğretim okulu öğretmenioluşturmuştur. Araştırmada veriler, Mizaç ve Karakter Envanteri ve BilimselEpistemolojik İnançlar Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerinçözümlenmesine t-testi, ANOVA, korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyonanalizi kullanılmıştır. Bulgular öğretmenlerin mizaç ve karakter envanteri faktörleribilimsel epistemolojik inancın otorite ve doğruluk boyutunu negatif olarakyordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to obtain primary school teachers? temperaments andcharacters prediction level of scientific epistemological beliefs. Arising from thethought that there is a cause-result relation between these two variables, the researchhas been designed in a causative pattern. In research, temperaments and charactershave been evaluated as independent variables, where scientific epistemologicalbeliefs have been taken as dependent variables. Universe of the research has beenformed of primary school teachers in Balıkesir city borders during 2009-2010educational period. Sampling of research has been formed by 322 primary schoolteachers with 3 layers sampling method (low, mid and high) according to the socioeconomicallevel of the regions and the primary schools in these areas. Derived datain research has been summed by Temperaments and Characters Inventory andScientific Epistemological Beliefs scale. During the assay of data derived, T-Test,ANOVA, Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis have beenused. Findings have shown; factors of Temperaments and Characters Inventory ofteachers, negatively predict Scientific Epistemological Beliefs? authority andaccuracy dimension.