İlköğretim okullarında uygulanan yeni ilköğretim programı hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An evaluation of teachers opinions on the new primary school curriculum applied in primary schools
  1. Tez No: 264713
  2. Yazar: ERGUN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmadaki amaç; Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim okulları 1. sınıf ile 8. sınıflarda uygulanan yeni ilköğretim programı hakkında öğretmenlerin görüşleri, ve bu uygulamada karşılaşılan olumsuz durumları belirlemektir. Ayrıca, ilköğretim okullarında uygulanan bu programın işleyişinin, topluma entegrasyonun ve ders içeriklerinin ilköğretimde görev yapan öğretmenlerin cinsiyetine, kıdemlerine , mezun oldukları fakültelere ve görev yaptıkları ilköğretim kademesine göre farklılıklar oluşturup oluşturmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Programın uygulanmasında karşılaşılan olumsuzlar da bu demografik faktörler altında incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2009-2010 öğretim yılında, İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki ilköğretim okullarında çalışan sınıf ve branş öğretmenleri; örneklemini ise, 22 ilköğretim okulu içerisinden random olarak seçilen 241 ilköğretim öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırma verileri, iki bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde programın topluma uyumu, ders içerikleri ve ölçme-değerlendirme boyutlarına yer verilirken ikinci bölümde uygulamada karşılaşılan olumsuz durumlara yer verilmiştir. Anket verilerini desteklemek amacı ile öğretmenler ile birebir görüşmeler yapılmıştır.Anketin güvenilirliği için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Cronbach Alpha katsayısı I. bölüm için 0,834 II. bölüm için 0,788 olarak bulunmuştur.Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır;?Öğretmenler, öğrencinin yaptığı çalışmaları sınıf ortamında sunmasının onun özgüvenin artmasına yardımcı olduğunu düşünmektedirler.?Öğretmenler, bu programda öğrencilere soru sorma, merak etme becerileri edindirilerek onlara araştırmacı bir kişilik kazandırıldığını düşünmektedirler.?Öğretmenler, kazanımlar sonunda ölçme değerlendirme yapılırken sadece sonuca değil de, çalışmanın ortaya çıkış sürecinin de dikkate alınmasını gayet olumlu bir yöntem olarak görmektedirler.?Öğretmenlerde sınıf mevcutlarının fazla olduğu durumlarda programdan verimin elde edilemediği görüşü hakimdir.?Öğretmenler, programda derslerin gerek işlenişi ve gerekse değerlendirilmesi basamaklarında düzenlenmesi istenilen evrak sayısının çok fazla olduğunu düşünmektedirler.?Öğretmenler, öğrencilerin araştırılan konularda farklı kaynaklara başvurmak yerine internet ortamındaki hazır bilgilere yöneldiklerini, bununda istenilen öğrenmeyi gerçekleştirmediğini düşünmektedirler.?Derslerin işleyişini ve içeriklerini, ikinci kademede görev yapan öğretmenler birinci kademedeki öğretmenlere göre daha olumlu bulmuşlardır. Diğer değerlendirilmeler ve karşılaşılan olumsuzların demografik faktörler açısından incelenmesinde anlamlı farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim in the research is to determine the views of teachers on new primary curriculum performed in the grade 1. and 8. of the ministry of education and adverse events about the curriculum.Also,another purpose is to arrange the funtion of the curriculum performed in primary schools,its integration within society and find out if course content makes any difference depending on teacher?s gender,seniority,the colleges graduated from,the grades they performed at.The problems during the practice of curriculum has been examined on the basis of demographic factores.Population is compromised of branch teachers and form teachers in primary schools Ümraniye in İstanbul in school year of 2009 2010;the sample is compromised of 241 form teachers selected randomly in 22 primary schoolsThe research datas are gathered through a poll formed of 2 section.In the first part of the survey,program?s adjustment to society,course content and assesment and evaluation are refered;in the second part of it,negative conditions in the practice of program Teachers have been negotiated one to one in order to support poll?s dataCroncbach Alpha co efficient has been calculated for reliability.Croncbach Alpha co efficient `s been 0,834 for the 1.part and 0.788 for the 2. oneThere are indications below as a result of the research:?Teachers think that students? presentations of their work in the class environment help growth of self confidence.?Teachers thin that students get investigative personality by acquiring the ability to ask question an the skill of wonder.?Teachers suppose that while assesing and evaluating at the end of acquirements, it is a positive method to take into account of not only result but also period of work.?Teachers have an aggrement on that while there is too many class size,it is impossible to obtain effciency?Teachers consider that there are too many documents set up required on the steps of teachig lesson and evaluation of it.?Teachers thin that students go towards currently information in the internet environment rather than apply to different resources so it does not help realizing intended learning.?The branch teachers find lecturing and lesson content highly positive rather than claas teachers.No significiant differences could be found out in other evaluations and problems with respect to analysis of demographic factors