From the ımpersonal to the personal: The radical journey of Emmanuel Levinas
Kişisiz olandan kişisel olana: Emmanuel Levinas'in radikal yolculuğu
- Tez No: 264724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE EJDER JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, Emmanuel Levinas'ın yapıtı, ?geri dönüşü olmayan hareket? olarak ifade etmiş olduğu yeni bir felsefe yapma tarzının doğurduğu olduğu kimi sonuçlar bakımından okunacak. Levinas's gore, bu hareket, ontolojiyi ?ilk felsefe? olarak kavrayan geleneksel anlayışın sınırlarının dışına çıkar. Böylesi bir tutum, ontolojinin etikle yer değiştirilmesini talep eder. Söz konusu yer değiştirmenin anlamı ile ontoloji ve Varlık'tan yapılan radikal ayrılığın ne şekilde önerildiğini ayrıntılandırmak için, Levinas'ın Martin Heidegger'in ?fundamental ontoloji?sine dönük eleştirisini işleyişe sokan mantığa değinilecek. Daha sonra, bu okumanın ışığında, kişisel ve kişisiz olan arasındaki geçişlilikler vasıtasıyla, Levinas'ın yapıtında bir olumlama fikrinin taşındığı gösterilmeye çalışılacak.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Emmanuel Levinas?s work will be read with regard to some of the consequences caused by a new manner of philosophizing that he stated as the ?movement without return?. According to Levinas, this movement goes beyond the boundaries of the traditional understanding that conceives ontology as ?first philosophy?. Such an attitude demands for a substitution of ontology with ethics. In order to elaborate the meaning of this substitution and the way a radical separation from ontology and Being is offered, the logic that operates Levinas?s criticism of the ?fundamental ontology? of Martin Heidegger will be touched upon. In the light of this reading, I will then try to show that, through the transitions between the personal and the impersonal, a profound idea of an affirmation is harbored in Levinas?s work.