Çanakkale Yahudi Cemaati ile Gayrimüslim politikalarının izinde
Traces of non-Muslim politics on Çanakkale Jewish community
  1. Tez No: 264727
  2. Yazar: FERİHA IŞIL DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBİL GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ulus devletlerin oluşumu sırasında, devletler milliyetçilik anlayışlarını inşa ederken kimileri vatandaş olarak, kimileri ise ?öteki?ler olarak işaretlenirler. Bu durum devlet zihniyeti karşısında ?öteki?leş-tiril-en grupların gerek kanunlar karşısında gerekse kamu hayatında maruz kalacakları bir ayrımcılığın oluşmasına zemin hazırlar. Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluş aşamasında da kurgulanan milliyetçilik anlayışı gereği bazı gruplar bu yolla ?öteki?ler olarak işaretlenmiştir. Özellikle cumhuriyetin kuruluş aşamasında, ayrımcı politikalara maruz kalanlar, Türk olanın Müslüman olan olarak görüldüğü zihniyet sebebiyle Gayrimüslimler olmuştur.Bu araştırmada, Cumhuriyetin kuruluş aşamasında ?öteki? olarak işaretlenen Gayrimüslim gruplar arasından, Yahudiler seçilerek Gayrimüslimlere yönelik uygulanan devlet politikalarının ya da bir başka deyişle ?öteki? politikalarının onlar üzerindeki etkileri konu edilmiştir. Türkiye'de yaşayan Yahudi gruplar arasından, bugün memleketleri kabul ettikleri Çanakkale'yi terk etmiş olmalarına rağmen halen bir cemaat hayatı sürdürmeye devam eden Çanakkale Yahudi Cemaati ile bu araştırma için çalışılmış, Gayrimüslim politikalarının onlar üzerindeki izlerini keşfetmek üzere 38 Yahudi görüşmeci ile görüşmeler yapılmış, katılarak gözlem yoluyla hayatlarına ortak olunmuştur. Ele alınan Gayrimüslim politikalarının, Yahudilerin hayatlarını nasıl değiştirdiğini, geçmiş ve kimlik algılarını nasıl ve ne yönde etkilediğini tespit etmeye çalışan bu araştırmada, ?Yahudi? kimliğinin devlet tarafından nasıl algılandığı, kanun uygulamaları ve bunların metinleri üzerinden olduğu kadar tek tek kişilerin algıları üzerinden de analiz edilmiş ve Türkiye'de Yahudi olmanın anlamı keşfedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During formation of nation states, while states build their consept of nationalism, some are marked as citizen while some are marked as ?the others?. This paves the way for formation of discrimination to which the ?other?-ized groups would be subject both before law and in public life. Those who are exposed to discriminative policies at the foundation stage of Republic, became non-muslim because of the mentality accepting Turk as Muslim.At this research, by choosing the Jewish among the non-muslim groups who were marked as ?the other? at the foundation stage of Republic; the impacts of the state policies, in other words ?the other? policies, applied towards non-muslim groups on those groups are discussed. Among the Jewish groups living in Turkey, Çanakkale Jewish Community who still maintains a community life even though they have left Çanakkale which they consider as their motherland is chosen as collaborator for this research; interviews have been made with 38 Jewish interviewee in order to discover the traces of non-muslim policies on them and their lives have been shared through observation by participation. At this research which tries to determine how subject non-muslim policies have changed the lives of Jewish people, how and in what way changed their perception of past and identity; how ?Jewish? identity is perceived by state has been analyzed through individual perceptions as much as practice of law and their texts and the meaning of being Jewish in Turkey has been tried to be discovered.