Foreign policy of the United States during the 2003 Iraq War era and its influence of the Turkish-U.S. relations
ABD'nin 2003 Irak Savaşı dönemindeki diş politikası'nın Türk-Amerikan ilişkilerine etkisi
  1. Tez No: 264726
  2. Yazar: BURAK KÜNTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
1946'dan bu yana Türk-Amerikan ilişkileri hem iki ülke, hem bölge hem de dünya için çok önemli olmuştur. 1946'dan bu yana devam eden ikili ilişkiler üç ana dönem altında incelenebilir: Soğuk Savaş dönemi, Soğuk Savaş sonrası dönem ve 11 Eylül sonrası dönem. İkili ilişkiler ve iki ülke arasındaki işbirliği Soğuk Savaş ve Soğuk Savaş sonrası dönemde çok üretkendi. 11 Eylül saldırıları sonrasında A.B.D'nin Irak Operasyonu iki müttefik ülke ilişkilerinde belirgin oldu. 11 Eylül sonrası Amerikan dış politikası terörist saldırıların baskısı ve yarattığı psikolojik etkilerin yeni muhafazakar ideolojiyle birleşmesiyle şekillendi. Amerikan dış politikasında meydana gelen bu yeni anlayış Türk-Amerikan ilişkilerine farklı bir boyut getirdi. Irak Savaşı sürecinde A.B.D.'nin uyguladığı bu yeni dış politika programı A.B.D.'nin diğer ülkeler ile ilişkilerini etkilemiştir. Irak Savaşı esnasında A.B.D. Kuzey Irak'ta ordusunu konuşlandırmak için Türk topraklarını kullanmak istemiştir. Uzun müzakereler, resmi ve resmi olmayan görüşmeler, diplomatik görüşmeler ve arka kapı diplomasisinin ardından T.B.M.M.'nin oylamasına sunulan 1 Mart Tezkeresi meclisten yeterli oyu alıp geçemedi. Böylece T.B.M.M. A.B.D.'nin Irak Operasyonu sırasında Türk toprakları üzerinden Kuzey Irak'ta konuşlanmasına izin vermemiş oldu. Bunun sebeplerini açıklamak için Irak Savaşı öncesi, Irak Operasyonu ve Irak Savaşı sonrası dönem Amerikan dış politikası ele alınacaktır. Bu tez çalışmasının cevap aradığı en önemli soru tezkerenin sonuçlarının ne olduğundan ziyade tezkerenin meclisten geçmemesinin sebep ve sonuçlarıdır. Tezkerenin meclisten geçmemesinin sebeplerini anlamak için 11 Eylül sonrası inşa edilen Amerikan dış politikası ve bu yeni dış politika anlayışının Amerikan dış politika yapım süreci ve karar alma sürecine etkileri analiz edilecektir. Irak Savaşı öncesi, sonrası ve savaş süresince izlenen Amerikan dış politikasını incelemek ve bu süreçte A.B.D'nin Türkiye ile olan diyaloğunu analiz etmek tezkerenin meclisten geçmemesinin sebeplerini anlamakta ve aynı şekilde ikili ilişkilerin geleceğine ışık tutması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte, tezkerenin geçmeme sebeplerini analiz etmek Türk-Amerikan müttefikliğinin geleceği içinde önemli bir dönüm noktasıdır.
Özet (Çeviri)
Since 1946 Turkish-U.S. Relations have been very important for the two countries, the region and the world. These relations can mainly be classified under three eras: the Cold War, post-Cold War and the post-9/11 era. During the Cold War and post-Cold War era, the relations and cooperation of the two countries was very productive. After the 9/11 attacks, the United States-Iraq War became a critical issue between the two allies. A new U.S. foreign policy was shaped after 9/11 because of the psychological effects and the pressures of the terrorist attacks combined with neoconservative thought. The new policy brought up a very different approach towards Turkish-U.S. relations. This new foreign policy program of the U.S. during the Iraq War affected U.S.?s relations with other countries. Before the Iraq War, the United States requested to use Turkey?s land in order to open a Northern Front. After long negotiations, official and unofficial talks, and the use of regular and backdoor diplomacy, on March 1st 2003 a resolution (tezkere) came before the Turkish parliament which failed to be approved. The Turkish parliament did not authorize the U.S. to use Turkish soil to open a Northern Front for the Iraq Operation. To explain why this was the situation, the pre-Iraq War period, the Iraq Operation and the post-Iraq War era will be discussed focusing on U.S. foreign policy.In this dissertation the most critical question, more than focusing on the outcomes of tezkere, are the causes and reasons which brought tezkere to a failure in the Turkish parliament. In order to understand the causes of tezkere?s failure, the new U.S. foreign policy program designed after 9/11 and its effects on U.S. foreign policy making and decision making process is analyzed. Examining the U.S. foreign policy program before, during and after the Iraq War and analyzing U.S.?s dialogues with Turkey is very important to understand the causes of tezkere?s failure and what, in turn, can enlighten the future of this relationship. Moreover, analyzing those causes is critical for the future of the Turkey-U.S. alliance.