The effect of intangible resources and competitive export strategies on the export performance of small and medium sized manufacturing enterprises
Küçük ve orta ölçekli firmalarda soyut kaynakların ve ihracat rekabet stratejilerinin ihracat performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 264736
  2. Yazar: ÖMER KUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT KAMAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez firma heterojenliği ile alakalı önemli bir görüş olan ?Kaynak Temelli Yaklaşım? (RBV) açısından Küçük ve Orta Ölçekli Üretim Firmalarının (SMEs) ihracat prosesleri ve ?Algılanılan İhracat Performansı? (PER) ile alakalı açıklamalar sunmaktadır. Yazar, RBV görüşünü takiben bir araştırma modeli önermiştir. Bu model SMEs' lerin ?Soyut Kaynakları? (IR) ve ?İhracat Rekabet Stratejilerini? (CES) entegre bir şekilde kullanarak ?PER?i nasıl artırabileceklerini anlatmaktadır, burada IR ve CES, PER'i artırmakta en önemli araçlar olarak görülmektedir. IR ve CES'in PER üzerine etkisini anlamak için Türkiye deki Metal, Tekstil, Kimya ve Mobilya sektöründe ihracatçı olan 1415 firmaya araştırma anketi mail yoluyla gönderilmiştir. Ve cevap gönderenlerden 271 i analiz yapılmaya uygun görülmüştür. Hipotezleri test etmek ve nihai model formülüne ulaşmak için Regresyon ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre IR, CES ve PER arasında positif bir ilişki bulunmuştur. IR ve CES'in bileşkesinin PER üzerine etkisi her ikisininde bağımsız olarak etkilerinden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca iki ayrı CES stratejisinin PER üzerine bileşke etkisi bunların bağımsız olarak etkisinden daha yüksek bulunmuştur. İlaveten IR'ın PER üzerine etkisi CES'ten daha yüksek bulunmuştur. Nihai model formülünde PER üzerine en büyük etkinin ?Export Committed Experience? ve ?Export Customer Orientation? değişkenlerinden geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca ?Quality Focus? değişkeninin ise bütün değişkenlerin bulunduğu nihai folmülde PER üzerinde negative etkisi olduğu görülmüştür. Bu tez litaratür için önemli bir katkı sunmaktadır çünkü SMEs lerin ihracat prosesi ve algılanılan ihracat performansını anlatan teorilerin üretilebilmesi için ilave bir basamak sunmaktadır. Ayrıca daha iyi bir ihracat performansı arzulayan SME ler için çok yardımcı olacaktır; Arzulanan ihracat performansı için bu soyut kaynakları geliştirmeye odaklanmaları gerekmektedir. Ayrıca SMEs leri ihracata teşvik etmek isteyen devlette bu çalışmanın sonuçlarından istifade edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an explanation for export process and perceived export performance of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) from Resource-Based View (RBV) which is an important, emerging theory of firm heterogeneity. Following the philosophy of RBV, the author has developed a research model explaining how SMEs improve their Perceived Export Performance (PER) via the integrated application of firms? Intangible Resources (IR) and Competitive Export Strategies (CES) where both IR and CES are assumed to be most effective means of improving PER. To explore their effects on PER, a mail survey was conducted with 1415 companies from Metal, Textile, Chemical and Furniture industry from Turkey. And 271 responses have been received for further analysis. Regression and Correlation analysis were used to test the hypotheses and to reach the final relationship equation. The results indicated that there is a positive relationship between all IR, CES and PER. We found that combination of IR and CES make more contribution than individual IR and CES on PER. Also our results showed that combination of competitive export strategies makes more contribution than individual strategies on export performance. Additionally, it is found that the effect of IR makes more contribution than CES on PER. In the final model equation the biggest contributions on PER comes from ?Export Committed Experience? and ?Export Customer Orientation? variables. And the contribution of“Quality Focus”comes out to be nagative in the final equation. This thesis has important contributions to the literature as it brings an additional step for the theory development on the export process of SMEs. Additionally it is very helpful for the SMEs which are looking for better export results; they should pay particular attention on developing these intangible resources to reach desired export performance. Also, the results will provide useful hints for government export offices, which are encouraging their SMEs to involve in international business.