Örgüt toplulukları arasında meşruiyet yayılımları:Türkiye'de özel ortaöğretim okulları, 1993-2004
Legitimacy spillovers between organizational populations: Private secondary schools in Turkey, 1993-2004
- Tez No: 264742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de özel ortaöğretim okullarının çoğalmasını özel okul toplulukları arası meşruiyet yayılımının nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Tezin temel sorunsalı örgüt kimliği ve statüsünün örgüt toplulukları arasında meşruiyet yayılımlarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu amaçla 1993-2004 yılları arasında Türkiye'deki özel ortaöğretim okullarından Özel Fen Lisesi, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise ve Düz Özel Lise örgüt toplulukları arasındaki kimlik benzerlikleri ve statü farklarına dayalı yoğunluk bağımlı ilişkiler ile bu özel okullarla kimlik olarak benzeşen devlet Anadolu ve Fen Liselerinin yoğunluklarının özel okul kuruluş oranı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları örgüt toplulukları arasındaki meşruiyet yayılımlarında kimlik benzerlikleri ve statü farklılıklarının etkisini göstermektedir. Bulgular meşruiyet yayılımlarının kimliği benzeyen örgüt toplulukları arasında yerleşik topluluktan yeni oluşana doğru gerçekleştiğini, ancak örgüt statüsüne bağlı olarak yüksek statülü yeni oluşan topluluktan düşük statülü yerleşik topluluğa doğru da gerçekleşebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how legitimacy spillovers between private and public high schools affect the evolution of private high schools in Turkey. The basic problematic of this thesis is to explore how organizational form identity and status affect legitimacy spillovers between organizational populations. For this aim a reseach was designed which explores the effects of organizational form identity and status on legitimacy spillovers between sub-populations of private high schools, namely Science Schools, Foreign Language Schools, and Regular Schools, and also the effects from other educational subpopulations, the public Anatolian and Science Schools between the years of 1993-2004. The findings reveal that organizational identity similarities and status differences have considerable effects on legitimacy spillovers. According to the findings of the study legitimacy spills over from established to evolving populations which have similar organizational identitities, however, depending on the status of the organization, legitimacy also spills over from high status evolving populations to low status established populations.