Sağlık reformlarının eğitim hastanelerinin performansına etkileri
The effect of health reform to the performance of teaching hospitals
  1. Tez No: 264741
  2. Yazar: ADNAN TORGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
2000'li yılların başlarında Sağlık Bakanlığı ?Sağlıkta Dönüşüm Programı? olarak adlandırılan yeni bir programı uygulamaya koymuştur. Bu program Türk sağlık sisteminin yapı ve işleyişini yeniden düzenlemeyi amaçlamıştır. 2003 yılında Hükümet tarafından uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı, Türk sağlık sistemindeki tüm yapısal yetersizliklere ve sorunlara (örneğin genel sağlık sigortası, sağlık hizmetlerine erişim ve hizmet kalitesi) çözüm aramaktadır. Sağlıkta Dönüşüm Programının temel ögeleri şu şekilde sıralanabilir: 1) Planlayıcı ve düzenleyici Sağlık Bakanlığı yapılanması, 2) Tüm Türkiye vatandaşlarını tek bir çatı altında toplayan genel sağlık sigortası sisteminin kurulması, 3) Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılarak, toplumun hizmetlere daha kolay ulaşabilmesini ve kolay kullanabilmesini sağlama, 4)Sağlık personelinin bilgi ve beceri düzeylerinin geliştirilmesi ve personel motivasyonunun yükseltilmesi, 5) Etkili ve kaliteli bir hizmet sunumu için kalite güvence ve akreditasyon sisteminin kurulması, 6) Sağlık sistemini destekleyecek bilim ve eğitim kurumlarının tesis edilmesi, 7) Akılcı ilaç kullanımı, tıbbi araç ve malzemelerin etkili kullanımının sağlanması, 8) Etkili bir sağlık bilgi sisteminin kurulması yoluyla veriye dayalı karar verme sürecinin oluşturulması.Rekabetin yoğunlaştığı, gelirlerin giderek azaldığı bir dönemde, hastanelerin ekonomik performansının yükseltilmesi yaşamsal öneme sahiptir. Böyle bir ortamda yaşamını devam ettirebilmek için hastane yöneticileri, hızla değişen koşullara uyum sağlamak için yeni stratejiler geliştirmek zorundadırlar.Verimlilik analizleri, sağlık reformlarının sonuçlarını değerlendirmede sıklıkla kullanılan araçlardır. Veri Zarflama Analizi, benzer kurumların, örneğin hastane kümesi veya okul kümesinin verimliliğini ölçmede kullanılan matematiksel programlama teknigidir. Zaman içinde verimlilikteki değişimi ölçmek için Malmquist indeks hesaplanmıştır.Bu çalışma 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programının eğitim hastanelerinin verimliliğine olumlu etkide bulunduğunu ortaya koymuştur. 2002-2004 yılları arasında hastanelerde toplam faktör verimliliği yaklaşık % 20 artış göstermiştir. Ayrıca aynı dönemde hastanelerde girdi israfları ve üretilmeyen çıktı miktarlarında da önemli azalışlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginnings of the 2000s, Ministry of Health initiated program known as ?Health Transformation Project? Purpose of this program is to desing organization and functions of health system. Health Transformation Programme? launched by the Turkish Government in 2003, seeks to tackle all structural deficiencies, namely: universal health insurance, improve access and quality of healthcare services, Key elements of the HTP include: i) establishing the MoH as a planning and supervising authority; ii) implementing Universal Health Insurance (UHI) uniting all citizens of Turkey under a single Social Security Institute (SSI); iii) expanding the delivery of health care and making it more easily accessible and friendly; iv) improving the motivation of health personnel and equipping them with enhanced knowledge and skills v) setting up educational and scientific institutions to support the system; vi) securing quality and accreditation systems to encourage effective and quality health-care services; vii) implementing rational drug use and management of medical materials and devices, and viii) providing access to effective information for decision making, through the establishment of an effective Health Information SystemAssuring and improving economic performance of healthcare organization is vital in today's world of reducing profit margins and strong competition. To survive in the competitive environment, Turkish health care managers need to develop new strategies that enable them to quickly respond to changing and challenging situations.To assess results of the health reforms, efficiency analysis has been widely used instrument. To measure efficiency, Data Envelopment Analysis (DEA), mathematical programming technique for measuring the performance of similar units, such as a set of hospitals, a set of schools, were applied. To evaluate efficiency improvement over time (before-and-after reform) Malmquist index, a method which provides an opportunity to compare the health care facility performance from one period to another, was computed.This study showed that, Health Transformation Project initiated in 2003, has increased the performances of training hospitals. In the period of 2002-2004, total factor productivity improvement computed was almost equal to % 20. Furthermore, excess input and output slacks were reduced significiantly.